Zeolit, minerál s mnohými pozitívnymi účinkami

Zeolit je kryštalický minerál pórovitej štruktúry, bežne sa vyskytujúci v skalných ložiskách. Vznik tohto minerálu je zložitý proces, ktorý trvá milióny rokov. Vzniká kryštalizáciou vulkanických skál a popola pri kontakte so slanou vodou. Má mnoho pozitívnych vlastností. Jednou z nich je aj vysoká absorpcia. Aby sa táto absorpcia ešte zvýšila, zo zeolitu sa vyrába zeolitový prášok. Minerál má využitie v rôznych odvetviach, no ja vám poviem nejaké príklady na jeho použitie v domácnosti.

Spríjemnite si spolubývanie s domácimi miláčikmi

Majitelia mačiek určite vedia, ako zapácha mačací moč. Mačky sú síce čistotné ale to nič nemení na veci, že keď vykonajú svoju potrebu zápach je neznesiteľný. A to už nehovorím o prípade, keď sa vycikajú inde ako do svojho záchoda. Nie a nie sa toho zápachu zbaviť. Na toto je dobrý zeolitový prášok, ktorý nie len pozitívne pôsobí na zdravie mačiek aj psov, ale tak isto redukuje zápach z ich moču. Dosiahneme to buď tak, že kúpime podstielku s prídavkom zeolitového prášku, alebo že prášok budeme zvieratám pridávať priamo do vody. Môžete ho pridať aj do krmiva, nie však do suchého.

Zeolit, prírodný čistič vody

zeolit
Zeolit je vynikajúcim filtračným materiálom

Ďalším príkladom na využitie zeolitu je akvárium. Ako som už vyššie písala, zeolit je skvelý absorbent. Funguje podobne ako špongia.  Zeolit nie len čistí vodu v akváriu, ale taktiež pohlcuje jej zápach. Upravuje pH vody, a tým je voda oveľa kvalitnejšia. Absorbuje škodlivý amoniak aj nebezpečné plyny. Treba však myslieť na to, že zeolit sa priveľkou saturáciou amoniaku rýchlo „unaví“. Preto ho treba z času na čas vymeniť alebo „dobiť/obnoviť“. Existuje na to niekoľko alternatív. Jednou je minerál ponoriť do 5% slaného roztoku na 24h a potom ho deň dva nechať vysušiť na slnku. Rýchlejšou metódou je dať ho približne na hodinu do rúry, a zapnúť ju na 350 stupňov. Takto sa nasiaknutý amoniak uvoľní a zeolit je znovu použiteľný.

Okrem spomenutých príkladov sa zeolit využíva aj poľnohospodárstve, stavebníctve, priemysle… Preto ak sa chcete o zeolite a jeho účinkoch dozvedieť viac, internet vám bude veľmi nápomocný.