Zdravý jedálniček vplýva aj na duševnú pohodu 

     Asi málokto dnes pochybuje o tom, že to, ako sa dlhodobo stravujeme, ovplyvňuje naše telo a myseľ. Predstavy o tom, čo zdravé stravovanie a  zdravý životný štýl vlastne je, sa už samozrejme môžu líšiť.  Zdravý jedálniček by mal byť cestou ako zabezpečiť, aby naša strava podporovala fyzickú a duševnú pohodu. Úsilie potrebné na lepšie stravovanie nemusí byť obrovské. Základom zmien k lepšiemu môže byť dodržiavanie niekoľkých základných  pravidiel zdravého stravovania sa. 

citrónová voda
Pri riešení zdravého jedálnička je dôležité nezabúdať ani na pitný režim.

Zdravý jedálniček – pestrý a vyvážený

    Určite stojí za to si občas položiť otázku: prečo by sme sa mali správne stravovať? Aké sú vlastne prínosy a výhody vyváženej a pestrej stravy? Nenadarmo sa hovorieva, že ste to, čo jete. 

     Samozrejme, bez toho, aby sme nášmu telu poskytli každý deň primeranú porciu energie vo forme jedla, by sme nemohli vôbec fungovať. Živiny obsiahnuté v každom jedle (bielkoviny, tuky a cukry, makro- a mikroprvky, vitamíny) sú zároveň zdrojovými a energetickými surovinami. Z nich si naše telo dokáže vytvárať a obnovovať svoje bunky. 

dievčatko s červenou paprikou
Strava môže významne vplývať nielen na telesnú, ale i duševnú pohodu.

Ochrana pred chorobami 

    Ak sa stravujeme zdravo a vyvážene, dodáme svojmu telu primerané množstvo energie a tie najkvalitnejšie suroviny. To mu umožňuje pracovať pri najvyššej rýchlosti a  efektívne. Navyše, pevné a odolné telo je jednou zo základných podmienok duševného zdravia a intelektuálneho výkonu. 

    Prvým dôsledkom nevhodnej stravy, ktorý príde na myseľ väčšine z nás, je obezita. Aj keď je obezita často zanedbávaná, v skutočnosti je nebezpečným ochorením. Okrem iného výrazne zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a množstva iných chorôb. 

Posilňuje obranyschopnosť organizmu

      Dobre živené telo má energiu a zdroje na udržanie silného a účinného imunitného systému. Vďaka tomu dokáže lepšie bojovať s baktériami a vírusmi, ktoré na nás neustále útočia. To nám umožňuje vyhnúť sa mnohým infekciám alebo ich rýchlejšie prekonať. Pozitívny vplyv na imunitný systém má zdravý jedálniček obsahujúci okrem iného zeleninu a ovocie bohaté na vitamín C (napr. špenát a ružičkový kel, citrusové plody a kivi) a betakarotén (napr. mrkva a kel, slivky a melóny).