Ako vznikajú prírodné kryštály?
Nové minerálne kryštály sa vždy tvoria na povrchu a hlboko v zemi. Môžu rásť aj z pary bohatej na minerálne zložky, no najčastejšie vznikajú v sopečných oblastiach, kde sa stretávajú horúce plyny so sviežimi kryštálmi. Väčšina minerálnych kryštálov rastie z roztavenej horniny hlboko v zemi. Ako magma chladne, mnoho kryštálov tvorí súčasne jeden dav za druhým v nepravidelných tvaroch.
Existuje množstvo minerálov a vzácnych kameňov, ktoré sú tak krásne, že sa pre mnohých stali zberateľskými kúskami. Niektoré majú aj liečivé účinky, a mnohé sa po úprave a brúsení používajú na výrobu vzácnych šperkov. Zaujímavosťou každého kryštálu či minerálu je jeho farebnosť a tvar. Každý z týchto kameňov má inú tvrdosť a štruktúru. Zelený jadeit, červený rubín, čierny turmalín, či bledoružový kremeň a nebesky-modrý zirkón… ktorý by ste si vybrali vy?
Zeolity – vzácne kamene pre zberateľov
Pokiaľ ide o minerály, vďaka svojim skvelým vlastnostiam slúžia viac na priemyselné účely, než na dekoratívne. Napríklad taký zeolit. Zeolit je prírodná hornina s fantastickými adsorpčnými vlastnosťami, čo sa využíva v priemyselnej výrobe, v poľnohospodárstve, pri čistení vôd, v stavebníctve, pri pestovaní kvetov, a na mnohé iné účely. Vďaka svojej adsorpčnej ploche, zeolit zachytáva látky tuhého, kvapalného aj plynného skupenstva.
Mineralogicky je známych asi 40 druhov prírodných zeolitov, z ktorých je klinoptilolit najčastejšie používaný. Klinoptilolit je klasifikovaný ako kryštalický minerál hliníka a kremíka. Zeolitové filtračné médiá neustále prekonávajú piesok/antracit a multimédiá v testoch pre tlakové nádoby aj v testoch všeobecnej filtrácie. Zeolit zachytáva všetky toxíny a nežiadúce látky a postupne sa ich zbavuje. Skvele pôsobí aj na zbavovanie sa pachov a nečistôt – čo ocenia najmä ženy v domácnosti. Prečítajte si o zeolite viac na www.zeocem.sk (www.zeocem.de).