Aj „zdravé“ topánky môžu byť nezdravé

Bez topánok si už  dnes nevieme predstaviť náš bežný život. Topánky sú neoddeliteľnou súčasťou nášho oblečenia v akomkoľvek prostredí a počasí. Aj keď milióny detí aj dospelých po celom svete ešte stále chodieva bosí. Topánky mávajú na nohách len vo výnimočných situáciách, ak vôbec. Bez topánok to v modernom prostredí  jednoducho nejde. Podľa mnohých vedcov a ich štúdií by nám bolo lepšie a zdravšie občas aj bez nich. Hlavne kvôli zdravému vývoju svalstva našich nôh.

Topánky
Behať by sme mali v obuvi na to určenej.

Topánky zaujímajú aj evolučnú biológiu

Tím výskumníkov z oblasti ľudskej evolučnej biológie z Harwardskej univerzity prednedávnom napríklad zistil, že nielen tlmiče a vypchávky, ale aj iné funkčné vylepšenia našich topánok robia v skutočnosti naše nohy slabšími a zraniteľnejšími. Výskum, ktorý skúmal účinky behu v teniskách oproti bosému bežcovi dospel k záveru, že „ochrana“ nôh s topánkami môže byť z dlhodobého hľadiska škodlivá. Dôvod je jednoduchý. Keď chodíme v topánkach, naše nohy tlačia  tuhou podrážkou na pôdny povrch. To spôsobuje, že svaly v chodidlách musia pracovať menej, ako keby sme boli bosí.

Topánky radšej bez vysokých podpätkov

Mnohé svaly našich nôh, ktoré nie sú správne zamestnávané vďaka pohodlným podrážkam, zvyšujú riziko poranenia a problémov s nohou, ako sú napríklad časté ploché nohy. Avšak tenisky sú stále lepšou voľbou ako vysoké podpätky. Tie sú spojené s množstvom zdravotných problémov aj mladších žien.. Okrem toho, že to je nepohodlné, nosenie vysokých podpätkov môže úplne zmeniť štruktúru svalov v lýtkach. Rovnako ako viesť k bolesti svalov. Tieto riziká sa zvyšujú nielen v závislosti od spôsobu chôdze a veku. Na voľbe topánok si treba dať záležať.

Topánky
Správny výber je dôležitý.

Aké topánky na našu nohu?

Topánky, ktoré sú príliš úzke, môžu byť tiež škodlivé pre zdravie vašej nohy. Môže to viesť k deformáciám nôh. Čo by sme teda mali nosiť na nohách? Odborníci sú za tzv. „minimálne“ topánky ktoré verne napodobňujú tvar bosých nôh.