Zdravé ryby nielen na dovolenke pri mori

Nie je žiadnou novinkou, že konzumácia rýb je kľúčovou súčasťou zdravej výživy. Prečo by ryby v našom jedálničku rozhodne nemali chýbať? A je pravda, že ich máme jesť dvakrát týždenne? Odporúčanie jesť ryby vychádza z obsahu špecifických omega-3 mastných kyselín, ktorých zdrojom je práve rybí tuk. O prínose pravidelnej konzumácie rýb pre naše srdce existuje rad štúdií. Tie preukazujú, že morské plody prispievajú k zníženiu rizika srdcového záchvatu a mŕtvice. To majú na svedomí práve tie omega-3 mastné kyseliny. Dvakrát týždenne by sme mali mať ryby na stole aj kvôli prísunu bielkovín. Aj keď vaša dovolenka pri mori trvá dva týždne si ich môžeme dovoliť mať na tanieri každý deň. 

dovolenka pri mori
Skvelé jedlo a dovolenka pri mori k sebe patria.

Dovolenka pri mori plná plodov mora

Či už sa jedná orybaciu polievku alebo omisku plnú ustríc, jedlá z morských plodov sú dobré pre naše telo aj srdce. Všetky ryby a morské plody majú nízky obsah tuku, ale len pokiaľ neboli vyprážanéMastné ryby, ako sú tuniaky a sardinky, ktoré sú často v ponuke v stredomorských rekreačných strediskách, sú plné omega-3 mastných kyselín. Tieto jedlá  veľmi dobré pre naše zdravie, pretože slúžia ako dôležitý výživový doplnok pre naše teloMušle obsahujú dôležité mikroživiny. Ustrice, mušle a krevety dodávajú zinok, ktorý pomáha imunite a plodnosti. Poskytujú nám tiež selén a antioxidanty. Možno, že počas dovolenky niekde pri mori nám takéto stravovanie zachutí a stane sa súčasťou nášho stravovania aj po návrate domov do každodennej rutiny.

dovolenka pri mori
Dovolenka pri mori je šanca na zdravé stravovanie.

Nie je more ako more 

Chystáte sa konečne na tú svoju dovolenku pri mori s celou rodinou? Tých možností, kam vyraziť, je nepreberné množstvo. Väčšinu dovolenkárov to ťahá niekam na juh až do exotických destinácií s tropickým podnebím. Asi menej Stredoeurópanov sa vyberie smerom na sever k Baltickému moru. Je najmenej slané a vzduch okolo je plný jódu. Je tu chladnejšie, čo vyhovuje tým, pre ktorých je dovolenka pri mori v horúcom podnebí určitým rizikom.