Zbierate aj vy Funko pop postavičky svojich hrdinov?

Ak ste sa sem dostali, tak zrejme áno. Alebo chcete možno iba s takouto zbierkou začať. Tak, či onak, mali by ste vedieť niekoľko dôležitých faktov, ktoré sa vám zídu pri výbere POP postavičiek. Nie všetky sú totiž rovnako vzácne, takže aj ich zberateľská hodnota je rôzna. Medzi najvzácnejšie patria samozrejme pop postavičky z rôznych limitovaných edícií, ktoré boli vyrobené pri príležitosti nejakej udalosti a tomu zodpovedajú aj ich ceny. Tie sa v súčasnosti pohybujú v stovkách eur. 

harry potter funko pop
Medzi týmito postavičkami nájdete takmer všetky známe postavy.

 Ako rozoznať vzácne pop postavičky od tých bežných

Najjednoduchší spôsob je prostredníctvom označenia priamo na obaloch pop figúrok. Každá limitovaná edícia má svoje unikátne označenie, ktoré si môžete nájsť jednoducho cez internet. Podľa toho rozoznáte, o aký vzácny kus sa jedná. Tak môžete rozlíšiť napríklad limitované edície pre New York Comic Con od tých neskorších pre San Diego Comic Con a podobne. 

Okrem limitovaných edícií pre tieto najznámejšie festivaly(stretnutia) fanúšikov komiksov či fantasy hrdinov však boli vydané aj ďalšie. A aj tie majú svoje označenie priamo na obale. No tieto vzácne pop postavičky len ťažko nájdete v bežnom obchode. Boli zväčša vydané len v počte stoviek kusov a prakticky okamžite boli aj vypredané priamo na týchto stretnutiach. Dnes ich môžete nájsť len v prípade, že sa ich majitelia chcú zbaviť. Ich ceny pritom neustále rastú spolu s ich zberateľskou hodnotou.

pop postavičky
Čo tak napríklad mať na poličke Homera Simpsona?

Nielen limitované edície sú vzácne

Okrem vyššie spomínaných vydaní existujú aj špeciálne edície pop postavičiek, ktoré majú rôzne unikátne vlastnosti. Sú to napríklad pop figúrky s metalickým povrchom, obľúbené svietiace pop postavičky, čierno-biele figúrky či pop postavičky s iným povrchom(napríklad plyšové, či pripomínajúce srsť). Tieto edície sú zaujímavé najmä pre tých, ktorí by chceli mať svoju zbierku pop postavičiek čo najrôznejšiu. 

Napríklad si môžete vďaka týmto špeciálnym edíciám vytvoriť unikátnu zbierku svojho obľúbeného filmového hrdinu, ktorá nebude obsahovať iba klasické prevedenie pop postavičky v štandardnej veľkosti. Na výber máte napríklad rôzne veľkosti, okrem štandardnej. Okrem toho aj rôzne farebné prevedenia, balenia viacerých kusov, alebo aj pop figúrky zobrazujúce určité filmové scény. 

No a pre tých, ktorí nechcú kupovať „mačku vo vreci“, je tu skvelé riešenie. Nemusíte hľadať pop postavičky z limitovaných edícií, na ktoré ani nemáte financie. Funko totiž už pár rokov vydáva aj tzv. chase pop figúrky. Zo začiatku boli v pomere 1:36, teda každá 36 bola niečím unikátna. Dnes je to už pomer 1:6, ale aj tak sú niektoré pop postavičky s chase edície skvelé. A ich cena je rovnaká, ako pri tých bežných. 

A aby ste nezabudli, dajte si radšej pozor, kde a od koho si pop figúrky kupujete. Je totiž dosť ťažké jednoznačne rozoznať, či ide o originál, alebo fake. Najľahšie to však zistíte priamo na figúrke. Funko postavičky majú vyrazené údaje o tom, že sú od spoločnosti Funko a často aj značku, pod ktorou sú vydávané. Napríklad Marvel či Disney. Vďaka tomu si môžete vytvoriť svoju vlastnú unikátnu zbierku originálnych Funko pop figúrok, ktoré milujete.