Základ pre výber vhodnej vzduchovky

vzduchovky
Norinco QB 57

Vzduchovka je strelná zbraň, pištoľ, nazývaná tiež peleta. Táto zbraň poháňa kovové projektily na základe stlačeného vzduchu alebo plynu. Tieto zbrane sa najčastejšie používajú na lov. Mnohí čo vlastnia tieto zbrane ich používajú aj napr. na zneškodnenie škodcov či rekreačnú streľbu, len tak pre zábavu. Vzduchovky sú však používané aj na rôznych športových súťažiach.

Prvé vzduchovky vznikli v 16. storočí (cca r. 1580) a odvtedy sa používali prevažne na lov zvierat. Tieto zbrane boli nabíjané pomocou čerpadla na vyplnenie zásobníka vzduchom a strieľali od 650-1000 stôp za sekundu. V tom čase mali vzduchovky kopec výhod oproti klasickým strelným zbraniam, napr. že mohli byť použité aj v nepriaznivom počasí, nabíjali sa rýchlejšie a boli tiež omnoho tichšie.

4 veci, ktoré by ste mali zvážiť pri kúpe novej vzduchovky

Výkon

vzduchovky
Vzduchovka Beeman Carnivore 1084

Jedna z prvých vecí, ktoré by ste si mali všímať pri testovaní novej vzduchovky, alebo pri jej kúpe, je celkový výkon. Väčšina vzduchoviek môže byť uvedená do niektorých základných kategórií ako napr. cieľové vs. lovecké. Cieľové vzduchovky vo všeobecnosti nemajú strieľať rýchlo ani nie sú určené na streľbu príliš ďaleko. Lovecké vzduchovky musia mať dostatočný výkon a rozsah na základe toho, čo sa chystáte loviť. V prípade, že výrobca vzduchoviek uvádza určitú úroveň výkonu, v tom prípade by túto úroveň vzduchovka mala reálne plniť.

Presnosť

Ďalšia vec, ktorá vás pri novej vzduchovke zaujíma je presnosť. Táto norma sa zvykne líšiť v závislosti od účelu zbrane. Ak môžu lovecké vzduchovky udržať záber v zóne, sú dostatočne presné.

Strelná schopnosť vzduchovky

vzduchovka
Umarex Diana 240 Classic kalibru 177

Jedna vec je trafiť sa do cieľa sem-tam. Ale vedieť trafiť cieľ zakaždým (aspoň 95 x zo 100) je to, čo by vám vzduchovka mala poskytnúť. Samozrejme hovorím o situácii, že ste dobrý strelec a mierite správne.

Hodnota vzduchovky

Táto vec je celkom subjektívna. Každý má inú najvyššiu či najnižšiu hranicu rozpočtu a toho či vzduchovka má takú hodnotu, za akú sa predáva, alebo nie. Na začiatku sa vám zdá, že hodnota niektorých vzduchoviek je neprimeraná, no skúsenejší zberatelia a strieľači vedia ohodnotiť a oceniť vzduchovky aj na základe svojej predošlej zbrane a skúseností.

Viac o vzduchovkách TU.