Záhradný nábytok musí odolať rôznym vplyvom

záhradný nábytok
Drevený záhradný nábytok svkele zpadne do prírodnej atmosféry

Keď vyberáte nábytok do obývacej izby alebo inej miestnosti v dome, potrebujete zvážiť len dve veci – či bude ladiť s ostatným nábytkom v izbe a či pre vás bude dostatočne pohodlný. No keď kupujete nábytok do vašej záhrady alebo na terasu, tam už je tých faktorov, ktoré treba zvážiť, o niečo viac. Napríklad dážď. Alebo sneh. A škodcovia. A slnko. A mnoho ďalších elementov, ktorým musí nábytok v exteriéri odolávať, no nie každý je na to stavaný. Sú materiály, ktoré zvládnu odolávať poveternostným vplyvom dlhé roky, no sú aj také, čo vydržia nanajvýš jednu sezónu. Práve preto je výber materiálu to najdôležitejšie, čo potrebujete zvážiť – iba ten vám zaručí dlhovekosť a odolnosť nábytku. Záhradný nábytok sa vyrába z prírodných aj syntetických materiálov. Pozrime sa na tie najznámejšie.

Záhradný nábytok z …

Dreva

Záhradný nábytok sa najčastejšie vyrába z dreva. Drevo je prírodný materiál, je teplé, odolné a nábytok z neho pôsobí útulne. Najpoužívanejšie sú dub, borovica, céder, teak, eukalyptus či sekvoja. Nábytok z dreva vám vydrží dlhé roky, no vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Ochranný náter raz za pár rokov je nutný, inak drevo výrazne stráca svoju odolnosť voči vplyvom počasia.

Kovu

Kovový záhradný nábytok je výborná voľba, ak hľadáte atraktívny vzhľad, minimálnu údržbu a dlhovekosť. V minulosti sa vyrábal zo železa, no bol ťažký a vyžadoval každoročný náter proti korózii. Dnes sa ale záhradný nábytok vyrába prevažne z hliníka, ktorý je ultra ľahký a keďže nehrdzavie, nepotrebuje ani natierať. Kovový nábytok krásne ukáže v záhrade ladenej vo francúzskom štýle.

záhradný nábytok
Jeden z najobľúbenejších materiálov je ratan, ktorý môže byť živý aj umelý

Plastu

Záhradný nábytok z plastu je tá najlacnejšia voľba, no aj najmenej šťastná. Neodoláva dlhodobo vplyvom počasia, nie je ekologický, vyzerá lacno a keďže je to plast, nezapadne do prirodzeného prostredia záhrady. Ideálne je skladovať ho počas zimy v interiéri, aby ste čiastočne predĺžili jeho životnosť.

Ratanu

Ratanový záhradný nábytok je už roky obľúbený, hlavne kvôli svojej odolnosti a atraktívnemu vzhľadu. Ratan poznáme prírodný aj umelý. Prírodný ratan patrí k najdrahším materiálom, je odolný a ľahký, no vhodný viac pod zastrešenú terasu, než do záhrady. V záhrade skôr oceníte nábytok z umelého ratanu – ten vynikajúco odoláva vlhkosti, na slnku ani po rokoch nevybledne (je stálofarebný) ani sa nepopraská, vyžaduje minimálnu údržbu a je ultra ľahký, čo oceníte pri jeho presúvaní.