Záhradné svietidlá pre krásnu atmosféru

Slnko je prirodzeným zdrojom svetla, ktoré v lete ešte aj príjemne hreje. Letné dni prežité v záhrade v nás zanechávajú nádherné spomienky, plné zábavy a relaxu. Dni sú dlhšie, no energia z krásneho dňa v nás zostáva aj po zotmení. Preto sa zvyknú organizovať grilovačky, či posedenia v altánkoch s priateľmi. Preto je potrebné mať zaistené aj osvetlenie, keď už slnko zájde za obzor. Presne na to slúžia záhradné svietidlá. Vytvárajú nádherný výhľad na záhradu, upevňujú príjemnú atmosféru a najmä slúžia na to, aby ľudia videli na seba aj pod nohy, nepotkli sa – neprišli k zbytočným úrazom.

záhradné svietidlá
Záhradné svietidlá v modernom ponímaní.

Záhrada Vás reprezentuje

Mimochodom, záhrada vždy niečo prezrádza o jej majiteľovi. Vyjadrite preto svoj štýl aj pomocou záhradných svietidiel! Ako si teda vybrať správne také záhradné osvetlenie? Medze sa skutočne nekladú. Všetko záleží od Vás, akú predstavu realizácie záhrady máte – či už chcete mať v záhrade moderné svietidlá, prípadne s nejakým retro či vintage dizajnom. Či chcete aby boli výrazné, alebo nenápadnejšie – aby veľmi nekričali.

Na čo si dať pozor?

Okrem dizajnu sú veľmi dôležité taktiež vlastnosti svietidiel či materiál. Svietidlá do exteriéru musia byť odolné, často na ne prší, denne na ne svieti prudké slnko… Preto by mali byť zhotovené zo skutočne kvalitných materiálov, ako je napríklad nehrdzavejúca oceľ, spevnené syntetické materiály, či najčastejšie používaný hliník. Ľudia často kupujú lacnejšie varianty v podobe svietidiel z plastu, no tie neodporúčame. Jednak z dôvodu, že veľmi rýchlo podľahnú vplyvom počasia – to znamená, že stratia farbu a už nevyzerajú tak pekne – a jednak je dôvod aj ten, že niesú také odolné a veľmi rýchlo sa pokazia. Treba radšej zainvestovať viac peňazí do niečoho, čo aj naozaj vydrží.

záhradné svietidlá
Decentné osvetlenie záhrady.

Ako najlepšie prispôsobiť záhradné svietidlá?

Vyberať si môžete tiež z rozličných farieb svetla. Ako sme sa kedysi na fyzike učili, svetlo sa skladá zo žiarení s rôznymi vlnovými dĺžkami. To v našom oku vyvoláva kvalitatívne rozdielne dojmy – farby. Ako najlepšie prispôsobiť túto skutočnosť práve k Vašej záhrade? Dáme Vám pár tipov. Predovšetkým trávnik, vždyzelené kry, strihané živé ploty, ale aj stromy so zelenou farbou listou – jednoducho zeleň všeobecne – je najvhodnejšie osvetlovať svietidlami, ktoré produkujú svetlo bohaté na zelené tóny. To isté platí aj pre zimnú sezónu, aj keď majú stromy len holé konáre, sú bez listov. Tieto svietidlá nájdete pod pomenovaniami ako ortuťové či halogenidové. Naopak všetky materiály, ktoré majú pri dennom svetle žltú, červenú či oranžovú farbu (ako sú napríklad dreviny žltých, červených, zlatožltých a hrdzavých farieb) je vhodné osvetlovať sodíkovými výbojkami. Tie emitujú práve a predovšetkým teplé farby ako je žltá či oranžová. K týmto materiálom môžeme pripísať taktiež dlažby, obklady z tehál, terakotovú keramiku, omietky v teplých farbách a podobne…

Zhrňme to teda – záhradné svietidlá Vám budú slúžiť najdlhšie a najkvalitnejšie, pokiaľ si ich správne vyberiete a budete s nimi spokojní. Prajeme Vám teda pri výbere veľa šťastia!