Záhradkár a jeho pôda obohatená organickou hmotou

záhradkár
Dobrý záhradkár vie, keď pôde niečo chýba

Každý rozumný záhradkár ako aj farmár sa snažia mať takú úroveň prítomnosti organickej hmoty vo svojich pôdach, aby dosahovali prijateľný rast rastlín. A samozrejme hlavne zaujímavú úrodu pestovaných plodín. Obyčajne to znamená, že organická hmota by mala byť zhruba zastúpená 3 – 6% v celkovom objeme pôdy. Hlavným spôsobom, ako to dosiahnuť, je priebežne podľa potreby túto hmotu do pôdy pridávať.

Prečo je organická hmota tak dôležitá?

Všeobecné dobré účinky organickej hmoty, teda hnojiva, na zdravý vývoj rastlín netreba určite veľmi zdôrazňovať. Niektoré typy pôd však potrebujú pridať pomerne veľké objemové množstvá organickej hmoty. Sú to najmä ílovité a piesčité pôdy. Je to nutné, ak hospodárime na takýchto pôdach a chceme mať dobré výsledky v rastlinnej produkcii.

Naše súčasne obrábané pôdy v záhradkách majú občas aj o 30 – 40% viac organickej hmoty než jej mali pôvodné pôdy na našom pozemku. Je to aj dôsledok intenzívneho obrábania pôdy v mnohých oblastiach po stáročiach kultúrneho obrábania. Dobré záhradné rastliny však môžu byť s úspechom pestované aj na pôdach s veľmi nízkym obsahom organickej hmoty. Akonáhle však obsah klesne pod 2%, potom to môže mať vážne dôsledky pre každého záhradkára. Každý pokles organickej hmoty v pôde o 0.5% môže mať za následok zníženie nutričnej hodnoty a kapacity pôdy o celé 4% dokonca aj v úrodných pôdach.

Našťastie záhradkár nemusí neustále sledovať presný obsah organickej hmoty v jeho záhrade a platiť si testy niekde v laboratóriách. Je relatívne ľahké pre záhradkára usúdiť, či je jeho pôda dobre spracovateľná pri kreatívnom vytváraní zeleninových či kvetinových záhonov. Ako sa jeho pôda správa a reaguje pri umelom zavlažovaní alebo ako sa mení počas horúcich letných dní. Skúsený záhradkár to vie dobre odhadnúť.

záhradkár
Kvalitný kompost dodá pôde chýbajúcu organickú hmotu

Som teda aj ja ten skúsený záhradkár?

Neviem, kam by som sa narýchlo a hlavne sebakriticky zaradil. Asi skôr nie, možno som v tom zdravom strede. Ale ak sa tam chcem aj naďalej udržať v tej početnej skupine nadšených záhradkárov, tak hneď túto jar musím niečo urobiť s tou veľkou a neforemnou „kopou“ pri kamennom múre na konci našej záhrady. Urobím určite svojpomocne kvalitnú drevenú ohradu aspoň tak meter vysokú. Aby to začalo čím skôr vyzerať ako dôstojné miesto na prípravu organickej hmoty charakteru záhradného kompostu. Ale názov toho miesta asi nebudeme takmer po tridsiatich rokoch meniť. Ostane pre nás asi aj naďalej to starou dobrou „kopou“.