Tvorba web stránok – čo, kde a ako?

ČO je tvorba web stránok?

Hľadali ste už niekedy v Google slovíčko webdesign alebo tvorba web stránok? Ak nie, skúste to teraz. Čo ste našli? Presne tak, nespočetné množstvo či už firiem alebo jednotlivcov, ktorí v tejto oblasti pracujú a ponúkajú vám svoje služby. Definícia tvorby web stránok akoby ani nebola nijak potrebná. Veď predsa každý, kto používa internet sa s týmto pojmom stretáva dennodenne – na každej jednej webovej stránke, ktorú navštívi. A že robiť tvorbu web stránok je už skoro rovnako samozrejmé, dokazuje fakt, že na jeho tvorbu dnes úplne stačí ovládanie základov jeho formátovania a jazyka. To, či je však potom takýto design skutočne kvalitný, je už otázne…

KDE sa dá študovať?

Keďže som človek zvedavý, pustila som sa do hľadania väčšieho množstva informácií ohľadom tejto témy. Mojim prvým zaujímavým zistením bolo, že tvorba web stránok sa prakticky nedá nijak študovať. Áno, na vysokých školách, ktoré pôsobia v oblasti IT sa síce niekoľko podobných predmetov vyskytne, avšak pokladá sa viac-menej za nereálne, aby sa človek naučil tvorbu web stránok v škole a to hlavne z toho dôvodu, že je to smer, ktorý sa vyvíja neskutočnou rýchlosťou a to, čo preň platilo včera, dnes už neplatí. Základným hnacím motorom každého potenciálneho webdesignera by teda malo byť vlastné odhodlanie naučiť sa niečo z tejto oblasti a neustále sa v tom zlepšovať.

AKO vyzerá kvalitný design web stránky?

Aj napriek tomu však profesionáli z tejto brandže tvrdia, že existuje niekoľko základných bodov, ktoré sú zárukou toho, že tvorba web stránok a dizajn bude do značnej miery kvalitný či už je rok 2014 alebo 2015.

  1. Tvorba web stránok by mala byť jednoduchá a to hneď z viacerých dôvodov. Aby návštevníka stránky ihneď „neodplašil“ svojou zložitosťou, ale aj preto, aby nezostarol. Totižto, odvetvie webdesignu sa mení v dnešnej dobe raketovou rýchlosťou a preto je dôležité vytvoriť niečo, čo sa bude dať aspoň z časti nazvať nadčasové.
  2. Web by mal byť aktuálny. Ak niekto zavíta na stránky, kde objaví príspevky ešte z roku 2007, zrejme rýchlo klikne na šípku Späť. Ľudia totižto v drvivej väčšine hľadajú informácie, ktoré sú aktuálne Teraz.
  3. „Up-to-date“ by mal byť aj samotný webdesigner. Pokiaľ totižto ide o tvorbu web stránok, zrejme nie je nič dôležitejšie, než sledovať najaktuálnejšie trendy z tejto oblasti a prispôsobiť sa im.