Vzduchovky pružinové alebo zalamovacie?

Vzduchovky sú ručné zbrane, ktoré sú podľa zákona o zbraniach zaradené do kategórie D. Čo okrem iného znamená, že pre držanie takejto zbrane postačí základná podmienka – byť starším ako je vek 18 rokov. Tento typ vzduchových zbraní nie je nutné zaregistrovať, alebo kvôli tomu vlastniť zbrojný preukaz. Zákonom je však tiež stanovené, že vzduchovka musí spĺňať limit výkonu na hodnotu do 16J pri pri ústi hlavne. Takýto výkon umožňuje vzduchovkám dosiahnuť dve rýchlosti olovenej strely diabolo podľa jej hmotnosti a ráže. Diabolka ráže 4,5 mm môže dosiahnuť rýchlosť 250 m/s a strela ráže 5,5 mm len rýchlosť  do 190 m/s.

vzduchovky
Vzduchovky sa využívajú na šport a rekreáciu.

Vzduchovky majú niekoľko výhod

Streľba zo vzduchových zbraní môže mať hlavne rekreačný alebo športový charakter. Občas sa dajú použiť olovené strely diabolo aj na lov a likvidáciu drobných hlodavcov v okolí vášho domu alebo rekreačnej vidieckej chalupy. Používanie a manipulácia s oloveným strelivom diabolo je bezpečná, pretože neobsahuje žiadnu zápalnú ani výbušnú časť. Zastrieľať si zo vzduchovej pištole, alebo aj pušky, si môžete aj priamo v interiéri svojho domu, alebo aj počas dovolenky sa dá ľahko nájsť niekde bezpečné miesto, kde si môžete pokojne zastrieľať priamo na nejaký, hoci aj improvizovaný, terč.

vzduchovky
Vzduchovky delíme na dva druhy.

Pružina-Piest je najstarší systém vzduchovky

Základné rozdelenie vzduchoviek je založené na spôsobe, akým je vytvorený tlak na pohon a výstrel diaboliek z hlavne. Najstarším je systém pružina-piest, ktorého asi hlavnou výhodou je nenáročnosť a nízke náklady na údržbu. Nevýhodou je však nižšia presnosť streľby. Natlakovaný piest je ďalším systémom, kedy piest je umiestnený v systéme namiesto pružiny. Tým sa zlepšuje stabilita a výkon vzduchovky. Tieto dva typy vzduchových zbraní sú natiahnuté pred každým výstrelom. Z tohto hľadiska sú vzduchové pušky rozdelené na zalamovacie vzduchovky a vzduchovky s pevnou hlavňou. Zalamovacia vzduchovka sa používa k natiahnutiu systému zalomenie hlavne v kĺbe. Vzduchovka s pevnou hlavňou je vybavená pákou, s pomocou ktorej sa dá dosiahnuť stlačenie piestu zbrane.