Vyberte si tie správne čižmy

Žiadnej dáme v šatníku isto nechýbajú čižmy. Keďže je tento typ obuvi nositeľný počas takmer celého roka, patria čižmy k obľúbeným dámskym topánkam. Treba však vybrať štýl ladiaci s typom postavy, inak vôbec nemusia na nohách pôsobiť elegantne. Je dobré si premyslieť aj aké doplnky sa k ním budú hodiť pre tvorbu dokonalého outfitu.

čižmy
Krátke elegantné čižmy.

Ako nakupovať čižmy

Nuž jednoducho. Prísť do obchodu, vyhľadať tie najkrajšie, vyskúšať či sedia a hotovo. Omyl. Možno ste totiž práve vyhodili peniaze za pár čižiem, ktorý sa vôbec nehodí k vašej postave. Výberu toho správneho páru by preto mal predchádzať malý prieskum telesnej typológie.

Vhodné čižmy pre váš jedinečný tvar

Ženská postava sa tvarovo rozdeľuje na niekoľko typov a ku každému sa aj hodí iný štýl čižiem. Vzájomný pomer šírky ramien, obvodu hrudníka, pásu a bokov vytvára 5 základných typov postavy: presýpacie hodiny, hruška, obrátený trojuholník, obdĺžnik a jablko. Aby celkový dojem pôsobil elegantne a harmonicky, odporúča sa teda vyberať čižmy nasledovne:

čižmy
Čižmy majú rôzne typy a druhy.
  • Členkové čižmy – sú veľmi populárne a praktické, hodia sa ku každému oblečeniu a na akúkoľvek príležitosť. Okrem toho sú univerzálne a skrášlia výzor v podstate všetkých typov postáv. Pri štíhlych postavách menšieho vzrastu sa však odporúča nosiť ich s opätkom a skombinovať ich s nohavicami alebo legínmi rovnakej farby. Tým sa nohy opticky predĺžia.
  • Čižmy do polovice lýtok – sa hodia predovšetkým štíhlym ženám s obdĺžnikovým typom postavy. Ak sú vaše nohy kratšie, odporúča sa zaobstarať si ich s opätkom.
  • Čižmy po kolená – sú ideálne pre plnoštíhlejšie dámy, najmä s hruškovým tvarom postavy. Nohy opticky predĺžia a zoštíhlia. Pre klasický vzhľad sa hodia s opätkom k sukni alebo šatám s dĺžkou po kolená. Pre viac ležérny vzhľad ich možno jednoducho natiahnuť na obľúbené džínsy.
  • Čižmy nad kolená – určené predovšetkým pre vyššie a štíhle dámy, ktoré chcú trochu provokovať. Vyhnite sa im ak ste plnších tvarov alebo malého vzrastu, nakoľko ešte zvýraznia hrúbku vašich nôh a budete vyzerať ešte menšia.