Vyberáme vhodné cyklistické oblečenie

Cyklistika je pre mnohých iba sezónnym športom, ktorému sa venujú len v prípade, že je vonku príjemne teplo a sucho. Pre vášnivých cyklistov je to však celoročná záležitosť, ktorej sa nevzdávajú ani za zlého počasia. V takýchto prípadoch je však nadmieru dôležité správne cyklistické oblečenie, ktoré umožňuje vychutnať si jazdu na bicykli, či je vonku príliš zima alebo príliš teplo, či vonku prší alebo je naopak sucho. Čo by však takéto cyklistické oblečenie malo spĺňať a ako si ho vybrať? Tomu venujeme náš dnešný článok…

cyklistické-oblečenie
cyklistické oblečenie – funkčné a pohodlné

Tri funkcie najdôležitejšie pre cyklistické oblečenie

Cyklistické oblečenie má tri hlavné funkcie, ktoré by malo spĺňať za predpokladu, že je naozaj kvalitné a vhodne zvolené. Prvou jeho úlohou je zabezpečiť svojmu majiteľovi maximálnu bezpečnosť a odolnosť voči zraneniam pri pádoch alebo nárazoch počas jazdy na bicykli, a to v akomkoľvek teréne. Druhou je poskytnúť mu dostatočnú ochranu aj voči rôznorodým klimatickým podmienkam – správne cyklistické oblečenie by sa malo prispôsobiť naozaj každému počasiu. Nuž a v neposlednom rade by malo svojmu majiteľovi pri jazde zabezpečiť aj pohodlie, aby bol schopný vychutnať si ju naozaj naplno.

Čo znamená „mať na sebe tri vrstvy“?

Od týchto troch funkcií by sa malo odvíjať aj to, aké cyklistické oblečenie si v obchode vyberieme. Vraví sa, že správne cyklistické oblečenie by malo byť trojvrstvové, čo si však mnohí „začínajúci“ cyklisti vysvetľujú tak, že je potrebné obliecť si na seba tri rôzne kusy oblečenia. Táto interpretácia je však nesprávna a princíp trojvrstvového oblečenia funguje trochu inak. Ide o to, aby vaše cyklistické oblečenie spĺňalo funkciu všetkých troch vrstiev oblečenia, ktoré nosíte bežne.

V praxi to znamená, že by malo byť schopné absorbovať pot a udržať vaše telo v suchu, ako to robí spodná vrstva bežného oblečenia, udržať správnu teplotu tela (stredná vrstva) a taktiež by malo byť schopné ochrániť vás pred okolitými vplyvmi prostredia, ktoré môžu byť obzvlášť pri cyklistike mimoriadne nepríjemné. Nutnosťou je aj prítomnosť reflexných prvkov, ktoré ešte zvýšia vašu bezpečnosť. Ak vaše cyklistické oblečenie spĺňa všetky tieto požiadavky a funkcie, môžete si byť istí, že ste si vybrali správne.

cyklistické-oblečenie
Cyklistické oblečenie – rychloschnúce a dizajnové