Vyberáme svietidlá

Nie je tajomstvom, že náladu človeka ale aj jeho fyzický stav a to, ako sa cíti doma alebo v iných obytných priestoroch, vo veľkej miere ovplyvňuje osvetlenie a svietidlá v miestnosti. Preto svietidlá, ktoré si vyberiete do svojho bytu či domu, by mali byť vyberané dôkladne. Zlé alebo nedostatočné osvetlenie môže spôsobovať neurózy alebo depresie.

Ako správne vyberať svietidlá?

svietidlá
svietidlá

Najlepším základom pre príjemné osvetlenie je viacero zdrojov svetla v rôznych intenzitách. Vhodné je kombinovať nástenné svietidlá, bodové stropné, centrálne stropné a náladové tlmené svietidlá. Takto sa oči neunavia z koncentrovaného jednosmerného žiarenia.

Pri osvetlení pracovných plôch je samozrejme vhodné priame svetlo nad pracovnú plochu. Avšak tlmené svetlo, napríklad aj za chrbtom pracujúceho, dodá miestnosti živosť a človek zostane dlhšie koncentrovaný.

Pozor treba dávať aj pri práci za stolným počítačom alebo notebookom, kedy sa používateľovi zdá, že mu osvetlenie z monitora stačí. Opak je však pravdou. Nestabilná intenzita žiarenia z obrazovky oči veľmi unavuje. Tu rovnako pomôže tlmené náladové svietidlo, mimo zorného poľa.

V rámci osvetlenia spální sa v súčasnosti veľké centrálne svietidlá úplne vynechávajú. Používajú sa hlavne tlmené lampy, zvyčajne v pároch, na nočné stolíky ku posteli. Pri príprave na spánok sa telo „vypína“ postupne, preto podvedome dávame prednosť tienenému osvetleniu. Ostré priame svetlo nás udržiava v bdelosti a prechod do úplne tmy je pre telo v podstate šokom.

Na čo nezabudnúť?

svietidlá
svietidlá

Nemenej dôležitý, ako výber dobrého typu svietidla, je výber správnej žiarovky. Zvyčajne už výber typu svietidla napovie, aká žiarovka bude potrebná. Treba však rozlišovať, či pri zapnutí osvetlenia potrebujeme plnú intenzitu svetla hneď, alebo sa žiarovka môže postupne rozsvecovať a bude svietiť pár hodín. Takto zistíte, či sú pre vás vhodné úsporné alebo obyčajné žiarovky. Správne typy žiaroviek, ktoré sú do svietidiel vhodné, vám pomôžu vybrať tam, kde sa predáva aj iný elektroinštalačný materiál. Pri kúpe svietidiel sa zároveň uistite, či nie sú potrebné špeciálne redukcie na pripojenie do siete.