Vyberáme správne interiérové farby

Isto viete, že každá farba má svoj špecifický význam. Prítomnosť farieb dokáže ovplyvňovať našu náladu, myšlienky, a tým aj celý deň. Ak chcete mať príjemnú a peknú domácnosť, nemusíte sa nutne riadiť podľa aktuálnych trendov. Základom je, aby ste sa dobre cítili najmä vy. Aby ste sa cítili dobre, je dôležité vybrať si tie správne farby. Vyberať budete samozrejme z farieb, ktoré sa vám páčia tak, aby sa dali poskladať do príjemnej farebnej kombinácie. Vytvoriť správnu kombináciu ale nemusí byť tak jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Interiérové farby okrem pocitov dokážu meniť aj to, ako opticky vnímame priestor.

Pomocou farieb dokážeme meniť proporcie izby. Napríklad, ak sa vám zdá vaša izba príliš malá, naneste na strop aj steny svetlú farbu. Podlahu nechajte tmavú. Na optické zníženie výšky stien volme tmavší odtieň pre podlahu aj strop. Pre steny zase svetlejší. Ak chceme steny naopak zvýšiť, na zadnú stenu (oproti dverám) namaľujme zvislé pruhy.

interiérové farby
Vybrať správne interiérové farby nebýva jednoduché.

Farba do obývačky

Rovnako ako v prípade iných miestností, musíme rátať s tým, či je izba už zariadená alebo budeme kupovať aj nový nábytok. Farby a použitý nábytok by totiž mali spoločne ladiť. Do menšej izby volíme skôr svetlé odtiene a naopak do väčšej môžu ísť aj tmavšie. Tiež si všimnite koľko svetla sa počas dňa dostáva dnu. Ak sa jej počas dňa dostáva veľa slnečných lúčov použitie svetlých farieb ako napríklad žltá nieje vhodné lebo výsledný efekt bude rušivý. Skúste radšej svetlo zelenú. Ak nemáte až také veľké okná, a svetlo nieje nijako výnimočné, môžete skúsiť žltú kombinovať napríklad s farbou slonovej kosti a prvkami azúrovo modrej. Klasickou a nestarnúcou farbou do obývačky sú elegantné tóny hnedej, béžovej či bielej.

interiérové farby
Správne interiérové farby dokážu zveľadiť vaše bývanie.

Spálňa a pracovňa

Okrem spomenutého nábytku berme do úvahy aj účel tejto izby. Či ju okrem spania využívame aj napríklad ako pracovňu. Klasickou farbou do spálne je bledo modrá. Okrem toho, že nám opticky rozšíri miestnosť, upokojuje a výborne sa k nej hodia drevené doplnky a nábytok. Zvážiť sa oplatí aj jemne fialová či bledozelená. Trošku tmavšia modrá sa zase hodí do pracovne. Maximalizuje sústredenie a efektivitu. Ak máme stresové zamestnanie vyberme si do pracovne zelenú, ktorá ho zmierňuje a vytvára príjemnú atmosféru. Fialová zase podporuje umelecké myslenie a predstavivosť.