Vrhacie nože

nožeHoci pri slove nôž alebo nože každému môže napadnúť niečo iné. Pri vyslovení slovného spojenia vrhacie nože sa väčšine ľudí ako prvé pred očami zjaví nebezpečie, prípadne zločin. Pritom to vôbec nemusí byť pravda.

Vrhacie nože sú v našich končinách často spájané s nindžami alebo rôznymi ázijskými bojovými umeniami a športami. Pritom je však dobré povedať, že vrhacie nože sú využívané aj v našich končinách a stávajú sa čoraz rozšírenejšie, a nie len v cirkuse.

Vrhacie nože a ich využitie

Pri predstave využitie vrhacích nožov sa často ľudia zamýšľať nad tým, prečo by si mali vrhací nôž kúpiť. Dokonca niektorí tvrdia, že ich predaj by mal byť zakázaný. S týmto si však dovolím vážne nesúhlasiť. Vrhacie nože v dnešnej dobe prioritne nie sú určené na boj. Výnimkou sú samozrejme armádne vrhacie nože a vrhacie nože využívané špeciálnymi jednotkami.

Vrhacie nože ako duševný a fyzický tréning

nožeAj keď sa to môže zdať divné, vrhacie nože a ich vrhanie na terč dokážu byť skvelým duševným a aj fyzickým tréningom. Keď hovorím o duševnom tréningu, tak jednoznačne sa môžeme zamerať na tréning trpezlivosti a sústredenia. Vďaka tomu prináša aj duševnú rovnováhu a vrhanie nožov dokáže byť dokonalým relaxom a psychickou očistou.

Pri fyzickom tréningu je hlavne dôležitá telesná rovnováha. Samozrejmosťou je nutnosť dokonale ovládať vlastné telo, zosynchronizovať dýchanie s vlastným pohybom. Bez všetkých týchto aspektov  sa jednoznačne nedá efektívne venovať vrhaniu nožov.

Kde sa dajú zohnať kvalitné vrhacie nože

Kúpiť kvalitný vrhací nôž nemusí byť v dnešnej dobe príliš zložité. Na trhu sa nachádza veľké množstvo rôzne kvalitných vrhacích nožov, stačí si iba vybrať z ponuky či už kamenných alebo internetových army shopov alebo špecializovaných predajní.

Pri výbere si však treba uvedomiť, o aký typ vrhacieho noža máte záujem. Dôležité je hlavne uchopenie noža pri vrhaní. Na výber máte nože na vrhanie s uchopením rukoväte noža alebo prípadne čepele. Tu je hlavným aspektom ťažisko noža. Úchop noža ovplyvňuje počet rotácií, postoj vrhača a tým aj presnosť a efektivitu vrhania noža. Na všetky otázky ohľadom vrhania nožov však nájdete informácie na internete. Tak neváhajte a vyskúšajte si tento netradičný šport.