Vložky do topánok plnia aj zdravotný účel

Problémy s bolesťami nôh dokážu človeku poriadne znepríjemniť život. Chôdza je nepohodlná, neplynulá a únavná. Deformované chodidlá ovplyvňujú aj nastavenia kĺbov od členka až po krčnú chrbticu a majú tak výrazný vplyv na držanie celého tela. Bežne predávaná obuv nie je často optimálna z hľadiska opory nohy. Veľakrát nie je venovaná dostatočná starostlivosť podopretiu pozdĺžnej nožnej klenby. A to najmä u žien ktoré nosia vysoké podpätky. Je tým preťažovaná priečna klenba, ktorá nie je dimenzovaná na prenášanie väčšiny váhy tela. Preťaženie je spôsobené zmenou uhla plochy nohy. U lodičiek s úzkou špičkou zase vybočuje palec smerom k ostatným prstom. Tým sa poruší stabilita nohy, pretože palec je jedným z 3 oporných bodov plochy nohy. Noha má potom snahu bočiť na vnútornú stranu a deformovať sa. Preto je dôležité venovať zvýšenú pozornosť najmä prevencii. Najjednoduchším riešením je nosenie kvalitných vložiek do topánok, ktoré optimálne podoprú nožnú klenbu, spevnia nohu v obuvi a vedú ju pod optimálnym uhlom. Kvalitné vložky do topánok chránia nohu pred vznikom plochých nôh a celkovo zvyšujú komfort chôdze.

vložky do topánok
Vložky do topánok pre  podporu zdravých chodidiel vášho dieťaťa

Vložky do topánok ako prevencia pred plochými nohami

Najčastejšou príčinou plochých nôh, okrem vrodených dispozícií, je práve dlhodobé preťažovanie nožných klenieb. Ťažkou a namáhavou prácou, športom, nosením nevhodnej obuvi, atď. Ľahšie stupne plochých nôh, kedy nezaťažená noha ešte drží klenbu, ale pod zaťažením už nie, možno pomerne ľahko korigovať, a to podoprením klenieb. Ťažšie prípady s totálne plochou nohou, s otlakmi a pätným ostrohami sa korigujú už ťažšie, napríklad vyoperovaním ostrohy či vkladaním korekčných prvkov.

vložky do topánok
Vložky do topánok spríjemnia chôdzu

Poraďte sa s lekárom

Pokiaľ ste si neistý, aký typ vložiek zvoliť, neváhajte sa poradiť s ortopedickým špecialistom. Isto vám ochotne poradí, aký tvar vložky do topánok je ten najvhodnejší pre vaše potreby. Pri podozrení na zvýšenú deformáciu nôh vám stielky do topánok môže poskytnúť aj sám ortopéd.