Vlastnenie šperkovnice bolo kedysi výsadou bohatých

sperkovnice ezoterikashopHistória šperkovníc sa datuje niekoľko storočí dozadu. Šperky kedysi nosili iba ľudia z najvyšších vrstiev – príslušníci kráľovskej rodiny, kňazi a aristokrati. Teda tí, ktorí si ich mohli dovoliť. Ľudia zo strednej vrstvy o niečom takom nemohli ani snívať, a to nezáležiac od toho, ako tvrdo pracovali. Na odkladanie alebo úschovu týchto drahocenných šperkov slúžili šperkovnice, ktoré tiež boli symbolom bohatstva a nemohol si ich dovoliť hocikto.

Šperkovnice vyrábali skúsení remeselníci. Každá bola svojim spôsobom iná, originálna. Na svete by ste nenašli dva rovnaké kusy. Každá jedna v sebe ukrývala nejaký príbeh. Vlastniť  takúto šperkovnicu bolo niečo ako privilégium, preto bolo zvykom, že sa v rodine dedili.

Priemyselná revolúcia priniesla zvrat

Všetko sa zmenilo počas priemyselnej revolúcie, kedy sa šperkovnice začali vyrábať vo veľkom. Tým pádom boli ľahšie dostupné aj pre nižšie vrstvy. Vyrábali a stále sa vyrábajú šperkovnice rôznych tvarov, rôznych veľkostí a dizajnov. Aby sa šperky nemiešali, šperkovnice mávajú šuflíčky, priehradky, sloty. Ďalšími doplnkami sú zrkadielka (aby ste si mohli jednoducho šperky hneď nasadiť a pozrieť či sa vám hodia k aktuálnemu účesu či výstrihu… a pod.), hodiny alebo hudobný mechanizmus. Vďaka nemu, keď sa šperkovnica otvorí, začne hrať nejaká melódia. Niektoré šperkovnice, majú pre lepšie zabezpečenie možnosť uzamknutia. Iné viac sofistikované mávajú tajné priehradky, skrýše.

Šperkovnice z rôznych kútov sveta

Samozrejme výroba šperkovníc, materiál a dizajn sa mení v závislosti od krajiny pôvodu. Z materiálov to bol hlavne kov, drevo, slonovina, zlato, striebro, meď a rôzne iné.

Francúzsko sa preslávilo predstavením štýlu „art nouveau“. Francúzske šperkovnice majú romantický dizajn s motívom kvetov a prírody a asymetrickými líniami. Kvety väčšinou niečo symbolizovali. Tak napríklad štvorlístok šťastie, sedmokrásky nevinnosť, ruže krásu a lásku a pod. Tieto šperkovnice boli naozaj nádherné a verilo sa, že vlastnenie takéhoto exempláru prinesie do rodiny šťastie.

Asi najznámejšími v histórii sú egyptské šperkovnice. Umelci vytvárali dizajny špeciálne podľa požiadaviek faraóna. Boli robené tak dobre, že niektoré z nich ešte aj dnes vyzerajú takmer ako nové. Tieto šperkovnice alebo truhlice s nádhernými dizajnmi a farebným prevedením sa po smrti faraónov pochovávali spolu s nimi.

Gréci napríklad na ozdobenie drevených šperkovníc používali rôzne druhy mušlí a lastúr. Boli urobené tak nádherne a precízne, že by ste ani nespoznali, že základom bolo drevo.sperkovnice ezoterikashop


sperkovnice ezoterikashop