Ste v situácii, kedy sa rozhodujete či stavať alebo nestavať rodinný dom? Zdedili ste po príbuzných nejakú vhodnú parcelu alebo hľadáte na internete vhodný stavebné pozemky na predaj v lokalite, kde by ste radi bývali? Dobrý pozemok je základ úspechu, a preto by sme mali jeho výberu venovať veľa času. Je lepšie radšej niekoľko mesiacov čakať na nájdenie toho správneho, ako jednať impulzívne a kúpiť taký, ktorý by nám neskôr nevyhovoval. Dôležité je nezabudnúť na prístupnosť pozemku, jeho orientáciu a geologický podklad.
Celková prístupnosť stavebných pozemkov
Skôr, ako sa dohodnete s majiteľom či realitným maklérom, kriticky si zhodnoťte celkovú prístupnosť daného pozemku. Problémové môžu byť horské oblasti. Kým v lete nie je problém dostať sa k vášmu domu, v zime to už nemusí zvládnuť ani kvalitné terénne auto. Zvlášť rizikové sú rôzne nevyriešené, alebo dokonca neriešené majetkové vzťahy. Ak jediná cesta, ktorou sa dá na stavebný pozemok dostať je súkromná, potom môžete v budúcnosti naraziť na problém, že jej majiteľ vás nepustí k vášmu obydliu.
Stavebné pozemky a ich správna orientácia
V minulosti sa niečo podobné riešilo iba minimálne, ale dnes je to otázka podstatná. Správna orientácia stavebného pozemku a teda aj samotného domu môže ušetriť náklady. V prípade pasívneho alebo nízkoenergetického domu je to dokonca nutnosť. A to môže súvisieť s tým, že nielen usporíte menej, než ste si mysleli, ale môžete mať zatvorenú cestu aj k rôznym dotáciám. Správna orientácia stavebného pozemku je tá, kedy dom bude smerovať na juh.
Aké je podložie stavebného pozemku?
Prioritou je, aby bolo podložie pevné a aby tu nehrozil vyšší výskyt radónu ako to pripúšťa platná norma. Všetko nám pomôže osvetliť inžinierskogeologický prieskum, ktorý by mal byť základným podkladom vo chvíli, keď už sa rozhodujeme takmer úplne o kúpe stavebného pozemku. Navyše daný prieskum následne poslúži aj projektantovi, ktorý vďaka nemu bude môcť navrhnúť celé stavebné riešenie rodinného domu oveľa optimálnejšie.