Vhodné topánky sú základom turistického vybavenia

Určite ste sa mnohí stretli s  turistami niekde u nás v podhorí rekreačných stredísk, či dokonca na vysokohorských chodníkoch, ktorí si naoko bezstarostne vykračovali nahor s úplne nevhodnou obuvou na ich nohách. Ja sám si pamätám turistky vysoko v horách vykračujúc si v topánkach na polovysokých opätkoch. Dnes sa situácia postupne mení a uvedomujeme si, že turistika sa nezaobídete bez dobrých topánok. Samozrejme aj ďalšie vybavenie musí mať vyrovnanú úroveň.

 

S nákupom topánok sa netreba ponáhľať

Nepríliš vhodná  pláštenka  do dažďa  na celodennej horskej túre nemusí mať taký dopad, ako nevhodná turistická obuv na našich nohách. Bolestivé otlaky na nich poznáme asi z vlastných skúseností všetci veľmi dobre.  Lenže ako si vybrať tie správne turistické topánky? To je otázka, ktorú si kladie každý kto stojí pred rozhodnutím aké topánky si kúpiť. Bohužiaľ neexistuje jednoduchá odpoveď, pretože každý má svoje špecifické potreby a možnosti. Sú však niektoré aspoň základné aspekty, ktoré je potrebné vziať do úvahy.

topanky turistika
Topánky si kúpte skôr a dajte si záležať na ich výbere a skúšaniu venujte viac pozornosti.

Nekupujte si topánky deň pred odchodom do hôr

Najdôležitejším pravidlom je nákup neunáhliť. Nie je totiž nič horšie ako keď si topánky kupujeme deň pred odchodom do hôr. V zhone človek ľahko zabudne na niektoré detaily a mávne rukou nad vecami, ktoré chcel pôvodne vyskúšať a to je istá cesta k veľkému sklamaniu. Pri výbere je potrebné zvážiť spôsob použitia a určiť kategóriu topánok. Racionálne a ekonomicky je potrebné sa zamyslieť aj nad cenou a využitím takýchto topánok.

Ideálne topánky asi neexistujú

Lepšie je vopred si  ujasniť, čo sa od topánok požaduje. Do úvahy treba vziať aj naše nielen fyziologické predpoklady, ale aj  štýl našej chôdze. Topánky by mali poskytovať oporu, ale pritom neobmedzovať náš pohyb. Obuv do horského terénu by mali byť nepremokavé, pritom veľmi dobre priedušné a samozrejme by mali byť čo najľahšie.  Takéto topánky jednoducho neexistujú.

tatry topanky
Nie príliš ideálne zvolená obuv na turistiku vám môže pokaziť dovolenku ale aj privodiť zranenia.

Výberu topánok na turistickú dovolenku by ste mali venovať dostatok času aby ste sa z nej vrátili pokojný a oddýchnutý.