Vermikompostéry berú ohľad na životné prostredie

V dnešnej dobe sa s ochranou životného prostredia a ekologickým štýlom života spája mnoho pojmov. Kompostovanie, recyklácia odpadov alebo aj napríklad zero waste produkty sa stávajú stále diskutovanejšími témami a čoraz viac ľudí sa o tieto témy zaujíma. Všetci predsa chceme žiť v lepšom prostredí a každý by mal zohľadňovať pri svojom životnom štýle aj to, aký môže mať dopad na životné prostredie. Ako to je teda napríklad s už spomenutým kompostovaním? To nie je vyhradené len pre vlastníkov záhrad a vonkajších priestorov, v ktorých by sa tejto činnosti mohli naplno venovať, ale aj pre majiteľov bytov. Áno, čítate správne. Kompostovať sa dá aj v byte za pomoci kvalitných vermikompostérov.

vermikompostér
Vermikompostér skvelo zapadne aj do vašej obývačky.

Najúčinnejší spôsob kompostovania

Keď už chceme niečo robiť, tak prečo to nerobiť čo najúčinnejšie? Nezabúdajte však, že klasické kompostovanie nie je neúčinné alebo akýmkoľvek spôsobom zbytočné. Vermikompostovanie je jednoducho efektívnejšie a je k dispozícii pre každú domácnosť. Či už teda ste vlastníkom záhrady alebo nie, prispieť ku kvalite životného prostredia redukciou vyvážaného odpadu môžete aj vy. Je potrebné však podotknúť, že vermikompostéry si vyžadujú prítomnosť dážďoviek. Práve ich využitie skracuje dobu kompostovania z niekoľkých mesiacov na niekoľko týždňov.

kalifornské dážďovky
Dážďovky sú skvelým a nevyhnutným pomocníkom pri vermikompostovaní.

Vermikompostéry radikálne redukujú množstvo vyvážaného odpadu

Bioodpad v bežnej domácnosti môže v mnohých prípadoch predstavovať až 50% hmotnosti z celkového odpadu. V kombinácii aj s ostatným odpadom to môže byť v konečnom dôsledku naozaj vysoká hmotnosť. Nemyslíte? Je potrebné si uvedomiť, že ide o odpad, ktorý končí na skládkach, na ktorých sa tento bioodpad nielenže rozkladá dlhú dobu, ale v kombinácii s ostatným odpadom negatívne ovplyvňuje klímu, v ktorej žijeme. Je pravda, že nie každý sa nad týmto bežne zamýšľa a celkovo nad recykláciou odpadu neuvažuje. Ak však patríte medzi tých, ktorí sa nad touto problematikou zamýšľajú alebo sa plánujú zamýšľať, vermikompostéry si určite zaslúžia vašu pozornosť. Poskytnú vám možnosť efektívneho kompostovania v akomkoľvek interiéri bez zápachu alebo akýchkoľvek iných negatívnych vplyvov.