Uvažujete nad zimnou záhradou?

Máte zimnú záhradu alebo o nej len uvažujete? Zimné záhrady sú poslednou dobou čoraz viac rozšírené. Ľudia ich obľubujú pre ich využitie a prípadný oddych. Zimná záhrada sa väčšinou stavia priamo k domu k existujúcej terase alebo ju priamo nahradzuje. Takáto zasklená záhrada poskytuje príjemné útočisko aj počas zimných dní. Počas leta sa dá otvoriť a naplno si užiť teplé letné dni. Tie náročnejšie záhrady môžu maž okrem stien aj strechu takú, ktorá sa v lete dá otvoriť. Pokiaľ ale disponujete aj samostatnou terasou mimo zimnej záhrady a pokiaľ ju neotvoríte, v lete v nej môžete nájsť aj útočisko pred veľkou horúčavou. Záleží od konštrukcie a od slnečných lúčov. V takejto zimnej záhrade sa dobre darí rôznym kvetom, môžete tu mať jedálenský stôl alebo aj celú letnú kuchyňu. Pri domácich prácach ju využijete ako sušiareň na oblečenie.

Zimná záhrada môže byť aj takto využitá

Ako zariadiť zimnú záhradu

Zohnať záhradný nábytok nie je žiadny problém. V prvom rade si budeme musieť premyslieť rozloženie nábytku. Vymerať plochu na ktorej má byť nábytok umiestnený aby zostala záhrada priechodná. Prípadne zladiť nábytok s nábytok ktorý máte na terase. Treba si rozmyslieť načo bude záhrada využívaná. Či v nej budete pravidelne jedávať po grilovačke alebo bude slúžiť len ako oáza ticha a pokoja v kvetnom prostredí. Nezabudnite tiež na prípadnú návštevu. Dobrá voľba môže byt napríklad rozkladací stôl. A čo materiál? Treba prihliadať najmä na kvalitu spracovania. Samotný materiál je ale na vás. Pekné kúsky môžete nájsť napríklad z umelého ratanu alebo dreva. Plast je vode-odolný do priestoru kde ho nebudú ničiť slnečné lúče. Dôležité je aby bola záhrada zariadená podľa vašich predstáv. Potom môže byť aj krátky pobyt v nej príjemná malá dovolenka od bežných pracovných činností.

Šikovná zimná záhrada

Chcem zimnú záhradu, ako na to?

Ideálne je záhradu plánovať už pri stavbe domu. Vtedy sa zjednoduší jej plánovanie. Takúto šancu ale veľa z nás nedostane. Vtedy je dobré sa spojiť s odborníkom. V zimných záhradách môže byť problémom vlhkosť a kondenzácia vody. Odporúča sa teda inštalovať podlahové vykurovanie alebo konvektory. Väčšie záhrady treba konzultovať so statikom kvôli ich stabilite. Výplne stien a strechy môžu byť z poly-karbonátu alebo skla jednoduchého, dvoj-skla alebo aj bezpečnostného. Pri zasklenej streche je vhodné dodržať sklon. Aby dažďová voda stíhala odtekať a neusadzovali sa nečistoty. Treba myslieť aj na to, že zimná záhrada by nemala narúšať celkovú harmóniu domu.