Trvalo udržateľná móda je definícia pre oblečenie, ktoré je navrhované, vyrábané, distribuované a používané spôsobom, ktorý je ohľaduplný k životnému prostrediu. Etická móda je tiež súvisiaci pojem, a vzťahuje sa na oblečenie vyrobené takým spôsobom, ktorý si cení sociálnu starostlivosť a práva pracovníkov. V praxi to znamená nepretržitú prácu na zlepšovaní všetkých etáp životného cyklu produktu, od návrhu cez výrobu surovín, samotnú výrobu, prepravu, skladovanie, marketing a konečný predaj, až po použitie, opätovné použitie, opravu, prerobenie a recykláciu produktu. Väčšina odborníkov, vedcov, ale už aj samotní ľudia si dnes uvedomujú, že naša moderná spoločnosť sa musí rozvíjať udržateľnejším spôsobom. Udržateľná móda je momentálne témou číslo jedna aj vo veľkých odevných spoločnostiach. Tie pracujú na prispôsobení svojich obchodných modelov, výrobných procesov a na koncepciach smerom k zlepšeniu udržateľnosti.
Šetrenie životného prostredia
Z hľadiska životného prostredia by malo byť cieľom minimalizovanie akýchkoľvek nežiaducich účinkov životného cyklu na životné prostredie. To znamená zabezpečenie efektívneho a šetrného využívania prírodných zdrojov (voda, energia, pôda, ekosystémy, atď.). Ďalej využitie obnoviteľných zdrojov energie (veterná, slnečná atď.) a tiež maximalizovanie opráv, prerábok, opätovného použitia a recyklácie produktu a jeho komponentov. Trvalo udržateľný módny priemysel by mal byť taký, ktorý môže fungovať aj po ďalšie roky a desaťročia.
Prečo väčšina dnešnej módy nie je udržateľná
Dnešný módny priemysel je navrhnutý tak, aby sa rýchlo spotrebovávalo za nízke ceny. To vedie kupujúcich k tomu, že oblečenie považujú za jednorazové – nosia ho len párkrát, a potom ho vyhodia alebo vymenia za novšie a trendovejšie lacné oblečenie. Cyklus rýchlej módy nie je ani zďaleka udržateľný, pretože vyčerpáva prírodné zdroje Zeme veľmi rýchlym tempom. Vykorisťuje pracovníkov na celom svete a vedie k ohromnému množstvu odpadu. Na rozdiel od tradičných módnych firiem, ktoré majú len niekoľko sezónnych kolekcií ročne, môžu značky rýchlej módy chrliť až jednu novú kolekciu týždenne v snahe dosiahnuť čo najvyššie zisky.