Tunisko – filmy, ktoré tu boli nakrútené

Ak sa vyberiete tento rok počas leta na dovolenku do Tuniska, okrem typických fakultatívnych zájazdov a slnenia na pláži môžete vyskúšať aj výlety na miesta, ktoré sa stali rodiskami najznámejších filmových trhákov. Kde takéto miesta hľadať a aké filmy sa na nich natáčali sa dozviete v tomto článku.

dovolenka tunisko eti.skSTRATENÚ ARCHU HĽADAJTE V KÁHIRE

Milujete Indiana Jonesa? Možno ani len netušíte, že scény z tohto legendárneho filmu boli nakrútené práve v Tunisku. Konkrétne diel Indiana Jones a stratená archa bol natáčaný v uliciach mesta Káhira, kde sa hlavný hrdina prechádzal rôznymi uličkami, v ktorých môžeme vidieť typických tuniských trhovníkov.

HISTORICKÝ FILM I JEHO PARÓDIA – PEVNOSŤ RIBAT V TUNISKU

Historicky významná a dodnes zachovaná pevnosť Ribat v Monastire sa stala dejiskom hneď dvoch známych filmov – Ježiš Nazaretský a Brianov život. Prvý je prerozprávaním života a osudu významnej osobnosti z čias až 2 000 rokov pred našim letopočtom, druhý je práve naopak – paródiou na narodenie Krista i na celé kresťanstvo. Každopádne, návšteva tejto pevnosti sa vám teraz oplatí hneď z dvoch dôvodov – ako historická pamiatka Tuniska aj ako rodisko spomínaných filmov.

STAR WARS – TUNISKO AKO JEHO RODISKO?

Milovníci Star Wars pozor! Aj scény z tohto kultového filmu s názvom Hviezde vojny boli natočené v rôznych častiach Tuniska! Máloktorý fanúšik vie, že planétu Tatooine predstavovali vlastne skutočné stavby v Tunisku, z ktorých niektoré boli pôvodné a niektoré boli špeciálne vybudované iba pre účel natáčania filmu. Ak by ste niektoré z nich chceli navštíviť, odporúčame vám Hotel Sidi Driss v Matmate. Ten už od prvých dielov ponúkal filmu priestory svojich interiérov pre filmovanie. Ak si chcete obzrieť zároveň aj nejaké prírodné pamiatky Tuniska, navštívte známe slané jazero s názvom Chott el Jerid, to zasa tvorilo exteriér pre scény, kde sa film natáčal. Hovorí vám niečo názov Star Wars kaňon alebo scéna, v ktorej Jawas zajali R2D2? V tom prípade máte možnosť navštíviť aj toto miesto – konkrétne, je o kaňon pri meste Tozeur.

Čo je však zaujímavé je, že pokiaľ ide o Tunisko, je veľmi náročné zistiť, ktoré filmy sa tu natáčali. Vyzerá to tak, že množstvo režisérov sa nerado priznáva k tomu, že ich filmy boli natočené práve v tejto krajine. Otázkou zostáva iba to, prečo je to tak.

dovolenka tunisko eti.sk

dovolenka tunisko eti.sk