To, kam umiestnite vypínače, si vopred naplánujte!

Ak rekonštruujete starší dom alebo byt, alebo ak staviate nový a práve sa dostávate do fázy, kedy vás ešte pred omietkami a vymaľovaním, čakajú dôležité rozhodnutia ohľadom elektrických rozvodov, potom sú tieto riadky určené práve vám. Vysekávanie elektriny je proces, ktorý si určite netúžite zopakovať a preto, ak sa chcete vyhnúť problémom v štýle pokus – omyl, je potrebné vopred všetko presne naplánovať. Určiť správne miesto pre zásuvky a vypínače nemusí byť také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Nezaškodí ani ak sa poradíte s odborníkom či vyhľadáte informácie, rady a dobré nápady na internetových stránkach, prípadne v odborných časopisoch o bývaní.

vypinace
Zaujímavé riešenie pre deti, ktoré majú problém s výškou vypínačov

Vypínače a ich rozmiestnenie…

Skôr, ako sa definitívne rozhodnete a naplánujete rozmiestnenie vypínačov aj zásuviek, poriadne sa po vašom budúcom príbytku poprechádzajte. Skúste si predstaviť, kde budú vypínače potrebné pre zhasnutie aj zasvietenie svetla. Napr. pri schodisku je potrebné myslieť na skutočnosť, že vypínače musia byť umiestnené tak, aby bolo možné zasvietiť a zhasnúť na oboch koncoch schodiska. To isté platí aj pre predsieň či chodbu, kde sú tiež potrebné dva vypínače – jeden na začiatku a druhý na konci, aby ste sa kvôli zhasnutiu svetla nemuseli vracať späť ku vchodovým dverám. Dôležitá je aj výška, do ktorej vypínače umiestnite. Za optimálny štandard sa v súčasnosti považuje výška približne 120 cm, ale záleží len na vás, pre akú výšku sa nakoniec rozhodnete.

Pestrý výber vypínačov…

vypinace
Štýlové drevené vypínače

Dnešná ponuka vypínačov je taká pestrá, že budete mať naozaj z čoho vyberať. Pozorní buďte najmä čo sa týka kvality, od ktorej závisí aj celková životnosť a bezpečnosť vypínačov.

Vypínače sa vyrábajú v najrôznejších prevedeniach, od klasických až po veľmi elegantné či netradičné dizajnové kúsky, napr. vypínače z pravej kože, skla, kameňa, ale aj vypínače z dreva, ocele či hliníku. Už nie je ničím výnimočným ani možnosť vytvoriť si vlastné vypínače, ktoré si farebne, materiálovo aj tvarovo nakombinujete presne podľa svojich predstáv.