Tipy a rady pre dobrý spánok – v hlavnej úlohe matrace

matracePri spánku je dôležitých niekoľko faktorov. Jedným z nich sú aj matrace. Aj keď je dôležité spať predovšetkým dostatok hodín (u dospelých je to 7,5 – 9 hod / noc), dôležitejšia je kvalita spánku než kvantita. Pre mnohých sú matrace len menej podstatný doplnok k posteli. Aj nevhodné matrace však môžu spôsobovať problémy, a to hlavne u ľudí, ktorí pracujú celý deň za stolom pri počítači a nešportujú alebo sa nevenujú žiadnym fyzickým aktivitám.

Pre dobrý spánok sú dôležité, okrem kvalitného matraca a postele, aj farby, nábytok a umiestnenie spálne. Izba, v ktorej spíte, by mala byť tmavá a tichá. Je dokázané, že tí, ktorí majú v práci nočné zmeny, cez deň nedokážu nadobudnúť hlboký a efektívny spánok oproti tým, ktorí spia v noci. Posteľ a matrace pomáhajú predovšetkým fyzickej pohode pri spánku a ticho, tma a ostatné faktory pôsobia na psychickú pohodu pri spánku. Týmto docielite kvalitný a efektívny spánok, po ktorom sa ráno zobudíte ako znovuzrodení.

Nikdy nechoďte spať nahnevaní

matraceZnie to dosť banálne, no má to veľký vplyv na náš spánok a následné zobúdzanie. Negatívne emočné stavy, ako sú hnev, stres či depresia, sú v rozpore s kvalitným spánkom. Keď zaspíte, vaše podvedomie stále pracuje. V takomto prípade spíte veľmi napätý a nepokojný, čo sa odzrkadlí na vašom správaní a fyzickom stave na druhý deň. Keď máte problémy aj vy so stuhnutým svalstvom, migrénami či inou nespokojnosťou, skúste zmeniť svoje spiace návyky. U mnohých už tento prvý krok spravil nečakané zázraky.

Keď chrápe, ani kvalitné matrace nepomôžu

Chrápanie začína byť na ťarchu v momente, keď spálňu zdieľate s partnerom. Nie je to nič príjemné a častokrát to vedie k podráždenosti počas dňa, náladovosti a nespokojnosti. Chrápanie sa častejšie objavuje u mužov, no žiaľ, trpia ním aj niektoré ženy. Chrápanie je hlavným príznakom obštrukčného spánkového apnoe, ktoré môže predpovedať vážne zdravotné následky vrátane zvýšeného rizika ochorenia srdca. Je tiež potvrdené, že vibrácie spôsobené chrápaním v krku môžu mať priamy vplyv na rozvoj aterosklerózy – proces rozvoja srdcových ochorení.

Pri chrápaní je najdôležitejšie prísť na koreň problému. Aj keď matrace do veľkej miery ovplyvňujú naše psychické aj fyzické stavy, matrace chrápanie nevyliečia. Doprajte si zdravý spánok aj vy.