Thajsko ochraňuje Smaragdový Budha

Keďže Thajsko je budhistická krajina, po celom jeho území je roztrúsených množstvo chrámov, zasvätených Budhovi. V hlavnom meste Bangkoku sa nachádza najposvätnejší z nich, Wat Phra Kaew, známy aj ako Chrám Smaragdového Budhu. Pre Thajsko je Smaragdový Budha významným nábožensko-politickým symbolom, patrónom a ochrancom ľudí.

Thajsko
Thajsko je známe ako „krajina s úsmevom“

Nefritový bôžik

Slovo „smaragdový“ sa v Thajsku používa na označenie sýtozelenej farby. Smaragdový Budha je vraj vytesaný z jedného kusa zeleného nefritu. Soška zobrazuje Budhu v meditujúcej polohe a je vysoká 66 cm. Okrem kráľa a v neprítomnosti korunného princa sa jej nikto nesmie dotknúť. Pôvod sošky nie je celkom jasný. Podľa legendy pochádza z Indie, kde prorok Nagasena predpovedal, že krajine, v ktorej bude Smaragdový Budha prebývať, prinesie prosperitu a prevahu. A práve Thajsko sa stalo tou vyvolenou krajinou, ktorej už niekoľko storočí žehná.

Najposvätnejší chrám Wat Phra Kaew.

Thajsko má tri ročné obdobia

Thajsko je tropická krajina, v ktorej sa striedajú tri ročné obdobia – leto, zima a obdobie dažďov. Na začiatku každého z nich samotný kráľ vykonáva dôležitý posvätný rituál – zaodieva Smaragdového Budhu do nového šatu, aby krajine a ľuďom priniesol šťastie do nastávajúceho obdobia. Kostýmy, ktoré kráľ oblieka soške, sú celé zo zlata a drahých kameňov. Na letnú sezónu sa Budhovi nasadí vysoká zlatá zašpicatená čiapka a celé telo ozdobí množstvom ornamentálnych šperkov. V období dažďov sedí v mníšskej róbe zakrývajúcej ľavé rameno, pričom pravé je obnažené, na hlave čiapka vykladaná zafírmi. Zimný odev predstavuje dlhá zlatá róba zahaľujúca celé telo a charakteristická zašpicatená pokrývka hlavy je posiata diamantami.

Podobne aj oblečenie, v ktorom smú návštevníci vstúpiť do Wat Phra Kaew, alebo ktoréhokoľvek iného chrámu v Thajsku, musí spĺňať prísne pravidlá. Muži musia mať dlhé nohavice a košele s dlhými rukávmi, ženy dlhé sukne. Pred samotným vstupom do chrámu je povinné vyzuť si topánky. A na znak úcty a rešpektu predstúpiť pred Budhu bosý.