Teplotná pohoda pri podlahovom kúrení

Hoci sa zdá, že podlahové kúrenie je fenoménom aktuálnej doby. Nie je to celkom pravda. Podlahové vykurovanie má svoj pôvod už približne 1200 rokov pred Kristom v gréckej provincii Anatólia. Rozdiel oproti súčasnému systému podlahového kúrenia bol v tom, že médiom na prenos tepla boli spaliny. V historických gréckych domoch sa horúce spaliny šírili z centrálneho ohniska systémom dymovodov a prieduchov v podlahe a vďaka tomu sa zohrievala podlaha a vykurovali aj miestnosti.

Ako prvé sa takto vykurovali grécke a neskôr rímske kúpele. Po osvedčení systému sa čoraz viac začal zavádzať aj ako systém na vykurovanie celých obydlí. Veľkou výhodou bolo rovnomerné šírenie tepla v celej miestnosti a tým aj vytvorenie optimálnej tepelnej pohody. Tento spôsob dosahovania teplotnej pohody však ostal po úpadku rímskej a gréckej civilizácie nevyužívaný. Využívanie podlahového vykurovania sa začalo zavádzať znova až začiatkom 20. Storočia.

podlahove-kureniePodlahové kúrenie – zdroj tepelnej pohody

Tepelná pohoda je taká teplotná situácia v dome alebo byte, keď sa cítite príjemne. Teda nejedná sa ani o pocit tepla ani pocit chladu. Tento pocit sa ideálne dosahuje napríklad aj podlahovým kúrením.

Ako každý vie, pocit chladu začína od nôh a práve tento problém podlahové kúrenie dokáže jednoducho eliminovať. Pri klasických radiátoroch je najvyššia teplota v miestnosti pri strope. Preto je potrebné v miestnosti kúriť na vyššiu teplotu. Na rozdiel od toho pri podlahovom kúrení je zdrojom tepla podlaha a teplo sa prenáša sálaním. Preto je najvyššia teplota práve pri podlahe a na dosiahnutie tepelnej pohody je postačujúce vykurovať miestnosť na nižšiu teplotu.

Aj pri tepelnej pohode sa dajú šetriť financie

Vďaka tepelnej pohode aj pri nižšej reálnej teplote v miestnosti je možné ušetriť finančné prostriedky. Pokiaľ napríklad miestnosť vykurujete iba na teplotu o jeden stupeň nižšiu ušetriť môžete až do šesť percent z nákladov na vykurovanie. A povedzme si na rovinu, kto by v dnešnej dobe šetriť nechcel?

Pokiaľ sa chcete dozvedieť o možnostiach podlahového kúrenia viac. Tak sa neváhajte obrátiť na odborníkov. Na internet je množstvo firiem, ktoré ponúkajú svoje služby. Začať môžete napríklad tu.