Swarovski kamienky a zopár zaujímavostí

Swarovski je meno so storočnou tradíciou. Špecializuje sa na brúsené kryštály a Swarovski kamienky už od roku 1892. Na začiatku 60. rokov minulého storočia vyvinul s Christianom Diorom slávny kryštál Aurora Borealis. Od tej doby značka spolupracuje s mnohými špičkovými módnymi návrhármi, ako sú Christian Louboutin, Chanel a Louis Vuitton a mnoho ďaľších. V Rakúsku je dokonca aj múzeum Swarovski, ktoré predstavuje vzácnu zbierku tejto spoločnosti.

swarovski kamienky
Swarovski kamienky – ikonický kryštáľ AB

Swarovski kamienky a výroba

Patentovaný rezací stroj Swarovski umožňuje technologicky riadený rez, ktorý vytvára v kryštáloch vysoký index lomu. Stroj je taký výkonný a presný, že dokáže vytvoriť až 100 faziet na zrkadlenie a ohýbanie svetla v rôznych smeroch. Swarovski kamienky sú vyrobené z kremenného piesku a prírodných minerálov. Presný výrobný proces nie je známy a firma si ho pochopiteľne ponecháva ako tajomstvo.  Konečný výrobok je forma umelého skla s 32% koncentráciou olova. Napriek tomu, že olovo je toxická látka, nosenie šperkov z olovnatého skla nie je pre ľudské telo škodlivé. Prítomnosť olova dodáva kryštálom a kamienkom Swarovski mimoriadnu iskru a lesk. Po náročnom procese rezania je kryštál Swarovski vyleštený k dokonalosti. Niektoré výrobky Swarovski majú špeciálne nátery. Kryštály AB majú napríklad metalický povlak, ktorý láme svetlo v dúhovom spektre.

swarovski kamienky
Swarovski kamienky – INFINITY Crystal AB

Swarovski má rád výzvy

Práve kombinácia tajného chemického vzorca a najvyššieho stupňa presnosti rezu vytvárajú so Swarovski kryštáľov niečo výnimočné a  svetovo preslávené. Kryštály a kamienky Swarovski sú o niečo drahšie ako bežné sklo, a to kvôli svojim jemným materiálom a komplikovanému výrobnému postupu. Tak presné a precízne rezy ako Swarovski nedokáže vyrobiť žiadna iná spoločnosť. Swarovski vyrába aj vysoko presné optické prístroje ako sú teleskopy a ďalekohľady, brúsne nástroje a prekvapivo aj systémy na osvetlenie ciest. Inovatívne myslenie spoločnosti  vyformovali imidž tejto slávnej značky do dokonalosti. Pravdepodobne neexistuje nič, čo by Swarovski nemohol navrhnúť alebo vytvoriť – od obrovského kryštálu na vianočnom stromčeku až po pokrytie akýchkoľvek dizajnérskych predmetov tisíckami kryštálov Swarovski.