Svietidlá môžu byť šperkom vášho interiéru

svietidlá
Luxusný luster do obývacej izby aj pre náročných

Bez osvetlenia v domácnosti si to už ani nedokážeme predstaviť, pretože sa stalo úplne samozrejmou súčasťou nášho každodenného života. A keďže jednotlivé svietidlá plnia v konkrétnych miestnostiach významnú funkciu, je samozrejmé, že aj výber osvetlenia do domácnosti má svoje určité pravidlá. Veľmi dobre predsa vieme, že iný význam má osvetlenie napríklad na chodbe a úplne inú funkciu musí spĺňať v spálni, kuchyni či obývačke. Svietidlá v našej domácnosti tak môžu byť len praktickou súčasťou, akýmsi doladením celého interiéru, alebo môžu byť aj hlavnou dominantou a dekoráciou priestoru.

Svietidlá vyberajte podľa účelu použitia

Svietidlá, ktoré vyberáme ako hlavné osvetlenie miestnosti, pomáhajú zorientovať sa a interiér zároveň dokonale osvetliť. Sú to predovšetkým funkčné svietidlá, ktoré sú základným zdrojom svetla a musia ho poskytovať dostatok. To však nevylučuje, že môžu byť zároveň aj zaujímavým dizajnérskym kúskom, ktorý vyzdvihne charakter celého interiéru. Napríklad luxusné svietidlá s nadčasovým dizajnom v podobe moderného stvárnenia krištáľových lustrov z najkvalitnejšieho skla či v kombinácii chrómu a skla môžu byť naozajstným šperkom vašej obývačky. Dizajnéri sa čoraz častejšie vracajú  k starým modelom veľkých lustrov, ktoré sa snažia pretvárať do novej modernejšej podoby.

Okrem hlavného osvetlenia je dôležité vybrať aj správne osvetlenie pre pracovnú plochu (napr. kuchynskej linky, alebo písacieho stola) a aj tzv. doplnkové či náladové osvetlenie na vytvorenie príjemnej atmosféry (napr. nočné svietidlá do spálne).

Aj správny zdroj svetla je dôležitý

sveitidlá
LED pásy a osvetlenie môžete umiestniť kam potrebujete

Svietidlá si vyžadujú aj potrebný zdroj svetla, ako sú napr. žiarovky. Pri výbere žiaroviek, žiariviek a iných zdrojoch svetla, je potrebné zvážiť ich životnosť, úsporu aj potrebnú svietivosť. Veľmi obľúbené sú v súčasnosti halogénové a LED žiarovky.

LED žiarovka patrí jednoznačne k top svetelným zdrojom aj do budúcnosti, pretože má 75% účinnosť, výraznú úsporu energie a až 25 000-hodinovú životnosť, čo je v porovnaní s ostatnými (napr. žiarivkami, ktoré majú 8000-hodinovú životnosť a 22% účinnosť) neprekonateľná výhoda. Nevýhodou sú stále vysoké výrobné náklady a tým aj vyššia kúpna cena.