Bez osvetlenia v domácnosti si to už ani nedokážeme predstaviť, pretože sa stalo úplne samozrejmou súčasťou nášho každodenného života. A keďže jednotlivé svietidlá plnia v konkrétnych miestnostiach významnú funkciu, je samozrejmé, že aj výber osvetlenia do domácnosti má svoje určité pravidlá. Veľmi dobre predsa vieme, že iný význam má osvetlenie napríklad na chodbe a úplne inú funkciu musí spĺňať v spálni, kuchyni či obývačke. Svietidlá v našej domácnosti tak môžu byť len praktickou súčasťou, akýmsi doladením celého interiéru, alebo môžu byť aj hlavnou dominantou a dekoráciou priestoru.
Svietidlá vyberajte podľa účelu použitia
Svietidlá, ktoré vyberáme ako hlavné osvetlenie miestnosti, pomáhajú zorientovať sa a interiér zároveň dokonale osvetliť. Sú to predovšetkým funkčné svietidlá, ktoré sú základným zdrojom svetla a musia ho poskytovať dostatok. To však nevylučuje, že môžu byť zároveň aj zaujímavým dizajnérskym kúskom, ktorý vyzdvihne charakter celého interiéru. Napríklad luxusné svietidlá s nadčasovým dizajnom v podobe moderného stvárnenia krištáľových lustrov z najkvalitnejšieho skla či v kombinácii chrómu a skla môžu byť naozajstným šperkom vašej obývačky. Dizajnéri sa čoraz častejšie vracajú k starým modelom veľkých lustrov, ktoré sa snažia pretvárať do novej modernejšej podoby.
Okrem hlavného osvetlenia je dôležité vybrať aj správne osvetlenie pre pracovnú plochu (napr. kuchynskej linky, alebo písacieho stola) a aj tzv. doplnkové či náladové osvetlenie na vytvorenie príjemnej atmosféry (napr. nočné svietidlá do spálne).
Aj správny zdroj svetla je dôležitý
Svietidlá si vyžadujú aj potrebný zdroj svetla, ako sú napr. žiarovky. Pri výbere žiaroviek, žiariviek a iných zdrojoch svetla, je potrebné zvážiť ich životnosť, úsporu aj potrebnú svietivosť. Veľmi obľúbené sú v súčasnosti halogénové a LED žiarovky.
LED žiarovka patrí jednoznačne k top svetelným zdrojom aj do budúcnosti, pretože má 75% účinnosť, výraznú úsporu energie a až 25 000-hodinovú životnosť, čo je v porovnaní s ostatnými (napr. žiarivkami, ktoré majú 8000-hodinovú životnosť a 22% účinnosť) neprekonateľná výhoda. Nevýhodou sú stále vysoké výrobné náklady a tým aj vyššia kúpna cena.