Svetlé farby, vhodný nábytok a malá kuchyňa bude vyzerať priestrannejšie

Máte malú kuchyňu a chcete aby vyzerala opticky väčšia? Prečítajte si teda niekoľko tipov, ktoré vám môžu byť inšpiráciou. Zväčšiť priestor totiž môžete viacerými spôsobmi, ako napríklad vhodným nábytkom, svetlými farbami a pod.

kuchynský nábytok
kuchynský nábytok – dizajn kuchyne spočíva v jednoduchosti

Použite biele a svetlé farby

Prvý spôsob,ako opticky zväčšiť priestor, je použiť bielu farbu. Tá totiž odráža svetlo a ak ňou vymaľujete steny, a zvolíte aj biely nábytok – oko nebude nič rušiť a kuchyňa bude vyzerať opticky väčšia, priestrannejšia. Dobré je použiť viac odtieňov bielej alebo rôzne textúry, aby sa vám nestalo, že vytvoríte nudnú kuchyňu, pôsobiacu sterilne ako nemocničná izba. Ak nie ste zástancom kuchyne bielych odtieňov, môžete zvoliť aj malý farebný rozdiel. Oko potom kĺže po povrchu hľadajúc miesto, kde by si mohlo oddýchnuť, čo navodzuje pocit, že je priestor väčší. Môžete teda použiť bielu farbu na steny a nejakú bledú na nábytok v kuchyni. Pocit väčšieho priestoru dodáva aj dostatok svetla, preto najlepšie je mať v kuchyni veľké okno a záclony, ktoré svetlo blokujú čo najmenej.

Ukážte čo skrývate

Dobrým trikom, ako oklamať oko  a navodiť pocit väčšieho priestoru, je napríklad odstránenie dvierok zo skriniek alebo nahradenie drevených dvierok presklenými. To umožní oku vidieť hlbšie a má pocit, že stena je o niečo ďalej. Veľmi pomáha, ak máte veci v linke farebne pekne skombinované a uložené. Neporiadok v kuchyni vytvára dojem, že je tam niečoho priveľa.

Používajte jednoduché línie

Do malej kuchyne samozrejme nemôžete vtesnať príliš veľa nábytku. Použite napríklad barové stoličky alebo stoličky a stôl na tenších nôžkach, cez ktoré pôsobia priehľadne a ľahko. Snažte sa použiť nábytok s jednoduchými líniami, ktoré nerušia oko. Aj dlážka robí svoje, preto je dobré použiť napríklad veľké štvorcové dlaždice, poukladané diagonálne, alebo napríklad farebné parkety smerujúce zo strany na stranu. Farby by nemali byť veľmi kontrastné, pretože by ste navodili opačný dojem. Spôsobov ako opticky zväčšiť priestor je určite viac, ale o tom možno v ďalšom príspevku.

kuchynská-linka
kuchynská linka – ideál pre väčšie aj menšie priestory