Svet masiek sa stále mení

Masky si väčšina z nás spája automaticky s karnevalmi a oslavami. Najčastejším motívom sú rôzne strašidlá a rozprávkové bytosti, hlavne v období Halloweenu. Počas posledných desaťročí sa však svet masiek rozrástol aj o rôzne iné postavy. Patria k nim napríklad rôzni superhrdinovia, ako Batman, Superman či Ironman a aj mnohí ďalší. A vďaka bohatej ponuke rôznych druhov masiek v obchodoch si môžete aj vy sami vytvoriť svoju vlastnú kombináciu kostýmov pre svoju masku.

svet masiek
Objavte svet masiek vrátane tohto milého deduška

Karnevaly nie sú iba pre deti

V skutočnosti boli prvé karnevaly a rôzne iné oslavy práve pre dospelých. Najprv pre tých najbohatších, ktorí si chceli užiť zábavu. Neskôr aj pre tých menej majetných. Používanie kostýmov a masiek malo tú výhodu, že ste sa nemuseli navzájom spoznať pri stretnutí s ľuďmi, s ktorými ste mali nejaký problém. Svet masiek bol dobrým miestom aj na tajné schôdzky milencov, diplomatov, politikov a pre rôzne spiknutia. Mnohé historické udalosti v časoch renesancie, aj neskôr, mali svoje korene práve na oslavách a karnevaloch, kde sa svet masiek miešal s tým obyčajným. Aj svet masiek sa vyvíjal, a v Európe to boli spočiatku oficiálne spoločenské akcie, kde sa masky a kostýmy priamo prikazovali. Konali sa väčšinou počas fašiangového obdobia, keď to aj cirkev, ktorá mala veľkú moc, dovoľovala. Najprv boli maskami iba jednoduché škrabošky, ale keďže človek je tvorivá bytosť, netrvalo dlho a aj toto odvetvie sa začalo vyvíjať. Pribúdali rôzne druhy masiek, rôzne nové kostýmy a ďalšie doplnky. Až sa celý svet masiek stal samostatným odvetvím priemyslu. A vyvíja sa aj dnes. Ale okrem klasických karnevalov pre dospelých, pribudlo množstvo osláv a karnevalov pre deti a mladých ľudí. Stačí spomenúť napríklad karneval v Rio de Janeiro, ktorý je jeden z najväčších na svete.

svet masiek
Iron Man maska je veľmi populárna

Masky nie len na karneval

Dnešné deti majú šťastie v tom, že si môžu svoj vlastný svet masiek vytvoriť takmer na počkanie. Už na to nepotrebujú ani povolenie od cirkvi a nemusia ani čakať na špeciálne obdobie v roku. Svoju vlastnú oslavu s maskami a kostýmami si môžu urobiť priamo doma. Aj samotné masky a kostýmy môžu ľahko nájsť v obchodoch, ktoré sa ich predajom zaoberajú. A vďaka internetu je to ešte jednoduchšie. Stačí si nájsť e-shop s dobrým výberom kostýmov či masiek a objednať si, čo chceme. Mnohé e-shopy k tomu ponúkajú aj rôzne špeciálne služby. Napríklad vám podľa vašich potrieb navrhnú kompletný kostým na oslavu. Alebo si môžete objednať špeciálne kostýmy do divadelnej hry a podobne. Áno, aj v divadle sa od dávna používali rôzne masky a kostýmy. Nikto však presne nevie, čo bolo skôr. Masky alebo divadlo? Karnevaly alebo divadlo? O tom sa môžu hádať na univerzitách. Pre väčšinu z nás je to nepodstatné. Hlavné je, že tu stále sú a my si môžeme vďaka tomu vytvoriť svoj vlastný svet masiek.