Sultanán Omán trocha inak

Pokiaľ sa spýtate niekoho, kto nikdy osobne nenavštívil Omán, aký má asi charakter jeho prírodné prostredie, tak vám možno odpovie, že tam pravdepodobne nie je nič okrem presúvajúceho sa piesku. Dramatické piesočné duny, veľkolepé kaňony, útesy, pláže a dokonca aj záhadné wadi tam samozrejme sú. A tisíce rokov trpezlivo čakajú na milovníkov prírody v tejto rozmanitej krajine. Sú tu samozrejme aj rozsiahle púštne oblasti, nádherné slnkom vybielené pevnosti a všade prítomná veľavravná prázdnota.

omán
Omán je nádhernou krajinou.

Omán – pláže, skalnaté kaňony aj zelené plantáže

Veľkolepé kaňony a útesy noriace sa priamo do mora, úžasné pláže lemované palmami. Ale asi niečo pre turistov zo všetkého najviac prekvapujúce nájdete v regióne Dhofar na juhu Ománu. Sú tu hory tak bujné a zelené, dokonca poľnohospodárske plantáže, že vám možno aj napadne, že ste niekde hoci aj na Srí lanke a nie v Ománe. Milovníci voľne žijúcich živočíchov si prídu na svoje aj vďaka rozmanitosti biotopov. Pre väčšinu návštevníkov sú samozrejme hlavným dôvodom ich dovolenky pláž a more. Plážové letoviská nájdete ako v severnej časti krajiny pri meste Muscat, tak na samom juhu, kde sa nachádza obľúbené letovisko Salalah posiate desiatkami rozsiahlych otvorených pláží.

omán
Omán si obľúbite.

Romantika a dobrodružstvá vnútrozemia

Pás vysokých skalnatých hôr sa tiahne v najsevernejšej časti krajiny od severozápadu k juhovýchodu. Najvyššia hora Jebel Shams meria 3 004 metrov. Vyschnuté horské riečiská, známe ako wadi, sa sporadicky napĺňajú vodou v období dažďov. V nižšie položených oblastiach sú riečky napájané podzemnými i horskými prameňmi zárodkom početných zelených oáz. Mnohých turistov láka púštny región Wahib. Oblasť o rozmere 180x80km tvorí duny vysoké až 100m. Turistov sem lákajú romantické západy a východy slnka, adrenalínová jazda dunami v autách, surfovanie na dunách. Nezabudnuteľné zážitky budete mať z večera v beduínskom kempe a prípadným prenocovaním priamo v ňom. Omán navštevujú aj jaskyniari a geológovia. Jaskynný komplex Madžlisu al-Džhin je druhým najväčším speleologickým komplexom na svete.