Stolová lampa je dnes nutnosť

stolová lampa
Stolová lampa by mala osvetľovať celú pracovnú plochu stola

Svetlo veľkou mierou ovplyvňuje vnímanie celého interiéru a má výrazný vplyv na pohodu a náladu každého človeka. Obzvlášť v jesennom a zimnom období, kedy je výrazne menej denného svetla, je veľmi dôležité mať v interiéri dostatok umelého svetla. Okrem klasických nástenných a stropných svietidiel sú nemenej dôležité aj stolové lampy. Výber tej pravej ale nie je až taký jednoduchý, ako by sa zdalo. Okrem toho, že sú skvelým prostriedkom na osvetlenie stola, predstavujú aj zaujímavú bytovú dekoráciu. Pri výbere stolovej lampy treba brať do úvahy niekoľko faktorov a tými sú miesto, tvar a najmä účel. Rovnako dôležitý je aj výkon a spotreba lampy.

Pracovná stolová lampa

Na každú prácu, nech je už akéhokoľvek druhu, si treba poriadne posvietiť. Na vašom pracovnom stole, či už doma alebo v práci, by mala byť kvalitná stolová lampa. Lampa by mala osvetľovať celú plochu, ktorá je využívaná pre prácu. Vyberať preto musíte skutočne starostlivo. Ideálnou voľbou sú práve stolové lampy s flexibilným ramenom, ktoré môžete ohnúť v akomkoľvek smere. Ďalšia vec, ktorú netreba podceniť je sila žiarovky. Hlavne tie lacnejšie lampy, hoci majú označenie stolová lampa, sú prispôsobené iba slabým žiarovkám a navyše majú len malú objímku. Preto nemôžu poskytnúť dostatok svetla, čiže takéto modely sú prakticky nepoužiteľné. Uvedomte si preto, že stolová lampa nie je vec, na ktorej by sa malo šetriť. Kvalitné svietidlo sa vám odvďačí dlhou životnosťou a hlavne spoľahlivosťou.

stolová lampa
Stolová lampa by mala byť súčasťou aj detskej izby

Detská stolová lampa

Aj v detskej izbe má stolová lampa svoje nenahraditeľné miesto. Výber môžete kľudne riešiť aj s vašimi ratolesťami. Kvalita lampy, výkon žiarovky a iné technické parametre sú samozrejme na vás rodičoch, no deťom dajte voľnú ruku pri výbere farby, veľkosti či tvaru lampy. Pri umiestňovaní treba brať ohľad na to, či je vaše dieťa pravák alebo ľavák a lampu umiestnite na opačnú stranu. Trendom posledných rokov je stolová lampa s LED osvetlením. Jej výhodou okrem nízkej spotreby je aj to, že svetlo nie je také ostré, ako pri bežných žiarovkách. Silnejšie biele svetlo je potrebné pri učení, písaní, čítaní alebo pri hraní sa hračkami – deti si pri ňom nebudú kaziť oči. Naopak ak vaše ratolesti radi zaspávajú pri zasvietenej lampe, zvoľte žlté ukľudňujúce svetlo.