Stierkovanie je dôležitý základ pre maľovaním

Rozhodli ste sa novo vymaľovať byt alebo ste sa pustili do rekonštrukcie staršieho bývania? Chcete dať stenám novú farbu a oživiť tak váš každodenný život? Možno máte strach z toho, že vám prácu skomplikujú mastné škvrny a nečistoty, vďaka ktorým vzniknú nepekné čmuhy. V takom prípade sa vám môže maľovanie trochu predražiť. Miniete nielen peniaze, ale predovšetkým čas. Venujte preto veľkú pozornosť nielen správnemu výberu odtieňov, ale predovšetkým si steny dôkladne pripravte. Stierkovanie je základná príprava pred malovaním, a samotné maľovanie ide oveľa jednoduchšie, pokiaľ je stierka dobre spravená.

stierkovanie
Nepodcente prípravu na stierkovanie

Použite tmel

Než sa dáte do maľovania bytu, v nejednom prípade treba odstrániť drobné i väčšie vady na stenách i stropoch. Najčastejšou vadou sú praskliny a trhliny. Pre ich opravu použite tmel, ktorý je oveľa lepším riešením než sadra. Je to šikovné riešenie predovšetkým pre vyplnenie hlbších prasklín. Tmelenie sa po navlhčení a vyčistení škár vykonáva stierkou. Prednosťou výplňových tmelov je, že sa v škáre roztiahnu, po zaschnutí sa dajú ľahko prebrúsiť do roviny s okolím. Ďaľšou výhodou je, že sa s nimi dá pracovať až 60 minút. Navyše ich môžete použiť aj ako stierku pre opravu väčších plôch. Po následnom zabrúsení s okolím je efekt dokonalý.

stierkovanie
Kvalitné stierkovanie zabezpečí dokonalý výsledok

Väčšie stierkovanie ponechajte profesionálom

Priaznivcom sadry odporúčame pripraviť ju napríklad zmiešaním s maliarskou farbou, prípadne pridaním menšieho množstva octu do vody. Niekto pridáva do sadry latex. Vo všetkých uvedených prípadoch sa tvrdnutie sadry spomalí. Sadru vždy sypeme za stáleho miešania do vody, len tak spoľahlivo zabránite vzniku hrudiek. Vlásočnicové trhlinky je zbytočné ošetrovať sadrou či tmelom. Farba ich pekne vyplní. Ak potrebujete stierkovanie na celú stenu, či na všetky steny v miestnosti, zverte radšej prácu profesionálom. Natiahnutie stierky v dvoch vrstvách od profesionálov vás vyjde vo finále lacnejšie, ako keby ste si mali zaobstarávať všetky pomôcky, materiál a netreba zabúdať ani na váš čas strávený pri strierkovaní.