Ste za bambi roxy alebo radšej xkko?

Tí z nás, ktorí majú doma novorodeniatko, veľmi dobre vedia, o čom sa zmieňuje nadpis tohto krátkeho príspevku. Tak bambi roxy ako aj označenie xkko sú značky určitého druhu detských plienok. Budúce mamičky sa už pred pôrodom rozhodujú nielen o kočíku a kolíske, ale aj aké plienky si do zásaby vopred nakúpiť. Používať prevažne plienky jednorázové alebo dať prednosť látkovým plienkam? Pomerne praktické je tiež plienky kombinovať – látkové používať doma a jednorazové na cestách. Obľúbená vkladacia bambi roxy aj skladacia xkko patria k typu látkovej plienky.

bambi roxy
Veľmi dobre savá bambusová plienka od slovenského výrobcu

Jednorazové alebo látkové plienky?

Mnohé mamičky uprednostňujú jednorázové plienky. Použiju ich a vyhodia. Nič neriešia, nezaťažuje ich to. Obľúbenú značku a veľkosť spravidla kúpia aj v zahraničí, takže si na dovolenku nemusia prevážať veľkú zásobu. Jednorazovky nie sú ale šetrné k životnému prostrediu. Látkové plienky, akou je aj značka bambi roxy a xkko, sú plienky ekologickejšie, a to aj napriek spotrebe vody, energie a pracích prostriedkov.

bambi roxy
Kapsová plienka bambi

Bambi roxy aj xkko sú viacvrstvové plienky

Látkové vkladacie a viacvrstvové plienky môžu pozostávať z rôznych materiálov majúcich rôznu štruktúru a vlastnosti. Východzou surovinou pre ich výrobu môže byť exotický bambus, bavlna, rôzne mikrovlákna ale aj u nás pestované konope. Bambus je spájaný s rozvojom nanotechnológií v textilnom priemysle. Nanočastice sa v jeho prípade získavajú z bambusového uhlia. Tento materiál sa ďalšími technologickými postupmi premieňa na nanočastice, ktoré sa spájajú s bavlnenými, polyesterovými a nylonovými vláknami. Zo vzniknutej priadze sa vyrábajú ponožky či detské plienky.

Látková plienka bambi roxy bambus

Táto troj alebo štvorstvová úzka vkladacia plienka sa skladá z vrstiev vysokogramážneho bambusového froté (90% bambus, 10% polyester). Bambusové froté je jedným z najsavejších materiálov a je veľmi jemné na ohmat. Ideálnu savosť nadobúda až po niekoľkých opraniach. Neperie sa v agresívnych pracích práškoch a nepoužíva aviváž. Nežehlí sa. Po praní sa plienka bambi roxy jemne vyformuje do pôvodného tvaru.