Stavba záhradného domčeka a chatky svojpomocne

Ak vás láka stavba záhradného domčeka, máme pre Vás niekoľko rád, ako čo najlepšie zvládnuť jeho stavbu.

Chatky zo stránky www.drevo-domy.eu prichádzajú k zákazníkom vyrobené vždy vo finálnom stave. Zásahy do konštrukcií nie sú nutné. Domček je v podstate skladačka. Ak položíte nesprávnu latu, vo väčšine prípadov nevieme nadviazať ďalšou doskou a musíte sa vrátiť o krok späť v stavbe chatky.  Treba počítať, že drevo na domček je stále živý materiál a na prácu s ním je potrebný určitý stupeň manuálnej zručnosti a skúsenosti pri prácach s drevom. Taktiež musíte mať k dispozícii základné náradie.

Ak už máme vybraté správne miesto, základom je kvalitná základová doska. Doporučujeme tri základné prevedenia základovej dosky pre záhradnú chatku:

                                                                                                 

Betónová doska
Zámková dlažba
Drevený rošt  upevnený na zemné skrutky

Po realizácii dosky je možné pristúpiť k stavbe domčeku. Dôležité je preštudovať si montážny plán. Začína sa uložením podkladaných hranolov.

Stavba záhradného domčeka – uhlopriečka je základ

Spodné dosky sú zrezané a sú ľahšie identifikovateľné.

Spodné dosky

Pred finálnym ukotvením hranolov a prvého radu si treba skontrolovať uhlopriečky domčeku. V tejto základnej fáze môžete nesprávnym zameraním celú stavbu skomplikovať. Skrátka uhlopriečka je základ Vášho úspechu pri výstavbe domčeka.

Uhlopriečka

Hrubá stavba je už potom len ukladanie dosiek podľa priloženého plániku.

Hrubá stavba

Nesmieme zabúdať na okná či dvere, ktoré sa (u väčšiny domčekov) vsunú ešte pred uložením vrchnej dosky okenného a dverového rámu.

Okná a dvere

Na vrch stavby prídu štíty, ktoré sú obyčajne pripravené a spevnené sponami. Kladú sa na vrch ako jeden celistvý kus. Kotvíte ich do nosných stien skrutkami. Pri domčekoch o sile steny menšej ako je 40mm sa prichytia aj so strechou. Strešné laty sa pribíjajú o vrch nosnej steny chatky.

 

 

 

 

 

 

 

Po pribití všetkých strešných lát ukotvujeme zdola nahor asfaltový šindeľ v pásoch. Ak použijeme na ochranu strechy lepenku, jedná sa len o základnu ochranu – základné prekrytie strechy pred osadením koncovej strešnej krytiny.  

Strešná krytina

 

 

Jednou z posledných činností  je podlaha. Tá sa nabíja na podkladané hranoly a je dôležité, aby laty, resp. ich perodrážka dosadali do seba.

Kvalitný náter je dôležitý

Vonkajší náter je finálnou prácou pri dokončení záhradnej chatky. Je na Vašej fantázii, aký náter si zvolíte. Každopádne je nutné ošetriť drevo jednak kvôli vizuálnemu efektu, ale zvlášť preto, aby sme ošetrili drevo voči UV, škodcom, hnilobe, ale aj iným poškodeniam. Nám sa osvedčila Lazúra Remmers. Na trhu však nájdete aj dostatočne široké spektrum kvalitných náterových hmôt pre vašu chatku.