Správne motorkárske oblečenie

Motorkárske oblečenie, slangovo zaužívané amaterskými fanúšikmi motocyklov a verejnosťou ako moto oblečenie, prezentuje všetky časti odevu, ktoré motorkár pre jazdu potrebuje. Do moto oblečenia patria moto nohavice, moto bundy, moto obuv a moto rukavice. Moto bundy môžu byť nahradené použitím motocyklistických dresov hlavne pri enduro a motocrossových jazdcoch. Okruhoví pretekári a jazdci na cestných motocykloch zase uprednostňujú motocyklistické kombinézy, ktoré si nezriedka dávajú šiť presne na zákazku na vlastnú postavu.

Motorkárske oblečenie nie je iba o vonkajšej vrstve

bundyPri tomto druhu odevu platí rovnaká zásada ako pri všetkých moderných odevoch určených na šport. To znamená, že aj keď si na seba dáte najdrahšiu moto bundu, ale oblečenie pod ňou je zvolené zle, tak nebude správne plniť svoju funkciu.  Pod vrchnú vrstvu moto oblečenia patrí vždy takzvané funkčné termoprádlo, ktoré zabezpečí dostatočné odvetranie tela a postará sa o celkovú termoreguláciu motocyklistu.

Rovnako dôležitou časťou sú aj chrániče. Vďaka nim je telo jazdca chránené v prípade možných pádov alebo úrazov. Niekedy sú chrániče integrované priamo v odeve, ale častejšie sa pridávajú ako samostatná vrstva moto oblečenia. Chrániče často plnia svoju funkciu aj mimo prípadného pádu jazdca, napríklad chránič krčnej chrbtice podporuje krk aj počas veľkého zrýchlenia alebo brzdenia a tak odľahčuje námahu krčnej chrbtici a svalom.

Aký je najvhodnejší materiál?

Čo sa materiálu týka, pri motorkárskom oblečení sú využívané hlavne syntetické materiály, ale rovnako aj stále populárna a obľúbená koža. Pri syntetických materiáloch je ich nespornou výhodou určite ich výrazne menšia hmotnosť v porovnaní s kožou a rovnako aj lepšie vlastnosti čo sa týka priedušnosti. Kožené motorkárske oblečenie má pri správnej starostlivosti takmer nekonečnú životnosť a skvelú odolnosť proti dažďu a vetru.

Dôležitým faktorom je aj dizajn, tu sa každý motocyklista snaží o seba prezentovanie sa. Niektorí dávajú najväčší dôraz na funkčnosť, iní zase dokážu oblečeniu veľa chýb odpustiť, pokiaľ presne spĺňa ich módne požiadavky.

Výber správneho motorkárskeho oblečenia je vždy na samotnom jazdcovi a každý sa v ňom snaží prezentovať aj sám seba. Pri jeho výbere treba avšak brať na zreteľ nie len módne faktory, ale aj tie funkčné, a hlavne ochranu jazdca. Tak nech sa páči na nákup.

motooblečenie

motorkarske-oblečenie