Vyberať správne hračky pre deti nie je umenie

Hračky sú súčasťou každého z nás, od útleho detstva až do dospelosti. Keďže deti rastú a učia sa mnohým novým veciam počas svojho vývoja, rodičia sa snažia nakupovať hračky, ktoré sú interaktívne, náučné, zaujímavé a také, ktoré podporujú a stimulujú detskú myseľ. Niekedy sa môže zdať, že je to pomerne ťažká úloha, vybrať správne hračky, no je to hlavne preto, že rodičia uvažujú omnoho komplikovanejšie než deti. A niekedy sa zamýšľajú nad najlepšou hračkou natoľko, že prehliadnu to hlavné.

Zábava pre deti
Na zábavu niekedy hračky netreba.

Občas aj tá najjednoduchšia hračka môže byť tá najlepšia

Deti majú bohatú fantáziu a takmer vždy vidia vo veciach niečo viac, než čo vidíme my dospelí. Preto nie je až tak dôležité nájsť im hračku, ktorá je prekombinovaná množstvom funkcií. Klasické drevené hračky ako kocky, koník, lietadlo, domček, alebo ušitá handrová bábika, poznali naše predošlé generácie. A pravdou je, že ak položíte pred malé dieťa nejakú novodobú hračku a jednu klasickú, je viac pravdepodobné, že siahne po tej klasickej. Avšak aj niektoré novodobé hračky môžu byť skutočne zaujímavé. Hlavolamy, hádanky, stavebnice, alebo také, pri ktorých dieťa skúma rôzne povrchy, sú stále a vždy aj budú skvelými hračkami. Samozrejme je potrebné dodržať odporúčaný vek dieťaťa, pre ktoré sú dané hračky určené.

Hračky
Alebo im doma nejaké vyrobte.

Ako vybrať tie správne hračky

Každý rodič pozná svoje dieťa najlepšie. Ak ho odsledujete čo ho najviac zaujíma, nemalo by byť náročné zvoliť správnu hračku. Ak si odmyslíte vplyv televíznych reklám a rovesníkov vašich detí v škôlke či škole a naozaj sledujete, čo vaše dieťa zaujíma (či už sú to knihy, technika, hlavolamy, kreatívne výmysly, dopravné prostriedky, či móda, …atď.) tak sa váš výber hračiek zúži na minimum. A z toho sa už dá vyberať úplne jednoducho. U tých najmenších detí sú dôležité kontrastné sýte farby, tvary a rôzne povrchy, aby podporovali zmysly dieťaťa. Pri starších deťoch je to hlavne o rozvíjaní ich zručností.