Detská obuv – vyberte správne pre vaše dieťa

Mnohí rodičia často-krát nevedia, aké topánky majú pre deti zvoliť. Alebo či vôbec dieťaťu obuť topánky, alebo nechať ho pobehovať naboso. Detská obuv je však veľmi dôležitá, pretože jej nesprávny výber môže negatívne vplývať na vývoj chodidiel a pohybového aparátu u dieťaťa.

Detská obuv na vonku

Pre tých najmenších a prvé detské krôčky sú vhodnou obuvou detské capačky, tzv. prvé detské topánočky. Pre staršie deti je už potom výber oveľa širší. Na trhu existujú rôzne druhy detských topánok, tzv. vychádzkové detské topánky. Detské sandálky, sú výborné najmä na leto, na bezstarostné pobehovanie v parku, po záhrade, či na letnú dovolenku. Detské tenisky, či hrubšie topánky, sú vhodné na chladnejšie ročné obdobia.

detská obuv
Kvalitné capačky zabepečia správne prvé kroky dieťaťa.

Detské prezúvky

Detská obuv, to však nie sú len topánočky na vonku. Dôležitú súčasť u detí tvoria najmä prezúvky, pretože v nich trávia veľkú väčšinu dňa. Či už v školke, alebo aj doma. Preto je veľmi dôležité, aby prezúvky boli pohodlné a zdravotne nezávadné.

Okrem klasických papučiek, ktoré nám všetkým pripomínajú detstvo, sú dnes na výber rôzne druhy papučiek – sandálkové papučky s otvorenou, alebo zatvorenou špičkou, papučky na suchý zips, a takisto aj papučky na šnurovanie. Na zimu existujú aj zimné papučky, ktoré sú zvyčajne zateplené ovčou vlnou. Je len na vás a na vašom dieťati, aké papuče zvolíte.

papučky
Detské papučky existujú v rôznych prevedeniach a širokej škále farebných kombinácií.

Výber správnych topánok

Obuv pre deti vyberáme vzhľadom na počasie a ročné obdobie, a takisto vzhľadom na účel nosenia. Pri výbere topánok treba samozrejme myslieť na povahu vášho dieťaťa. Ak je dieťa aktívne a tzv. neposedné, vhodnejšia je pevná obuv na šnurovanie, aby pri jeho aktivitách nedošlo k úrazu, a zároveň, aby vaše dieťa nebolo nesprávnym typom obuvi obmedzované v pohybe.

Pri výbere detskej obuvi nesmiete zanedbať ani voľbu správnej veľkosti topánky. Totižto malé topánky môžu zdeformovať chodidlo a nohy dieťaťa. Detská topánka musí správne kopírovať líniu detských chodidiel.

Kvalitná detská obuv sa vyznačuje kvalitným materiálom na spracovanie a tiež vzdušnosťou.

Detská obuv a jej materiál je takisto veľmi dôležitá téma. Detská obuv by mala byť vyrobená výlučne z prírodných materiálov, a to 100% koža, ovčia vlna, bavlna. Detské nohy sa totiž takisto potia, a preto je veľmi dôležité, aby bol materiál priedušný a dokázal absorbovať vlhkosť.