Slnečné okuliare pomáhajú

Slnečné okuliare nie sú iba dizajnovkou, ktorú nosíme v lete alebo keď svieti veľa svetla. Slnečné okuliare sú dôležitou pomôckou pri ochrane oka pred nebezpečným UV žiarením. Okrem toho chránia aj jemnú a citlivú pokožku v okolí oka. 

Polarizácia ÁNO ALEBO NIE? 

Často kladená otázka v očnej optike. Ľudia si pýtajú polarizačné okuliare aj keď moc netušia čo polarizácia robí. Polarizačné slnečné okuliare dokonalejšie filtrujú nepriaznivé odlesky od lesklých plôch. Jednoznačná výhoda pre šoférov, vyznávačov vodných športov. Cez polarizačné okuliare sa jednoducho díva “čistejšie. Treba dávať ale pozor. Slnečné polarizačné okuliare majú aj svoje nevýhody. Nevidíte napr. Head up displej vo vašom aute. Nemusíte vidieť niektoré typy displejov a lcd obrazoviek, poprípade ich uvidíte len vtedy, ak natočíte hlavu o 90 stupňov. Pre paraglaidistov, pilotov a vôbec pre každého, kto lieta, sa polarizácia nehodí. Letcom celkom pomáha, aby videli napr.  odlesky napr. na drátoch elektrického vedenia. Polarizácia taktiež môže skreslovať nerovnosti povrchu, čo je pri golge nepríjemné, no pri zjazde na bicykli alebo lyžiach dokonca až život ohrozujúce.  

slnečné okuliare
Slnečné okuliare pre juniorov

Kvalita skiel v slnečných okuliaroch 

Možno by ste si mysleli, že na kvalite slnečných okuliarov bez dioptrií nezáleží. Opak je však pravdou. Každá prehnutá plocha si prináša svoje skreslenia. Obzvlášť to platí u extrémne prehnutých športových okuliarov. Vyrobiť prehnuté okuliare tak, aby neskreslovali je naozaj umenie. V tomto umení vyniká najmä OAKLEY, ktorá v športových okuliaroch patrí medzi špičku.  

Polarizácia nie je všetko 

Okrem polarizácie a farby skla sa výrobcovia v rámci technológie zorníkov vedia vybúriť. Môžete mať rôzne kombinácie zrkadlových úprav a vysoko kontrastných skeil. Napr. ako cyklista pri zjazde idete z prudkého slnka do tieňa lesa. Alebo máte radi aj slnečné okuliare, keď je mierne zamračené. Skrátka nemáte radi príliš tmavé slnečné okuliare. Takéto sklá sú napr. Prism trail, prism road od Oakley. Prism trail ocenia najmä cyklisti, ktorý si počas jazdy často nakladajú a skladajú okuliare, lebo sú moc tmavé. Odtieň je trošku svetlejší ale jedná sa optimálny kompromis na celodennú jazdu. Prism road sú trošku tmavšie a za šera už môžu vadiť. Pokiaľ preferujem trendové slnečné okuliare a chcem vidieť dokonale – jednoznačne Ray-Ban s technológiou chromance. Na tieto slnečné okuliare nedám dopustiť. Neoslepí vás ani veľmi silné slnko, zároveň sa dobre nosia aj keď je pod mrakom. Skrátka sa Vám díva dobre a zabudnete, že ich máte.

slnečné okuliare

Dioptrie a slnečné okuliare 

Keď máte 5 dioptrií a vidíte si tak na špičku nosa, tak vám štandardné slnečné okuliare nepomôžu. Na toto sú opäť machri v Ray-Ban a Oakley. Dokážu Vám na mieru spraviť sklá do slnečných okuliarov s ich dioptriami. Trošku si priplatíte, no výsledok rozhodne stojí za to. Slnečné okuliare vyzerajú autenticky – Ray-Ban tam dokonca aj výrobný nápis, ktorý je pre nich ikonický. Takéto okuliare od nedioptrických sotva rozoznáte.  Alternatíva je dať si vyrobiť  v optike alebo na eshope slnečné sklá s dioptriami. Tu treba dávať veľký pozor a radšej si nechať poradiť od optika, ako na to konkrétne s vašimi dioptriami. Problém u niektorých slnečných je ich prehnutie. dioptrie a prehnuté okuliare sa spolu nekamarátia. Ak sú slnečné okuliare prehnuté viac ako 10 stupňov (športové slnečné majú prehnutie 25-30 stupňov), tak so štandardnými sklami môžu skreslovať, resp. “ťahať “ oči a bude sa cez ne dívať zle. V takom prípade treba dať sklíčka s dioptriami do slnečných okuliarov spraviť na mieru. Zároveň musí mať optika špeciálny brus aby to vedela spraviť. Napr. do Oakley slnečných okuliarov vám zabrúsi sklá len málokto.  

Cena slnečných okuliarov 

Cena slnečných dioptrických okuliarov sa líši najmä od typu zvoleného skla. Štandardné sklo môže stáť aj 12€, stenčené okolo 30. originál Oakley a Ray-Ban sú podstatne drahšie. Cena komplet Ray-Ban dioptrických slnečných pod 250€ nepôjde. Najdrahšie sú polarizačné sklá, stenšené do prehnutých rámikov, kde môže byť cena 150-200€ za jedno sklo. V takom prípade by som určite zvážil aj kontaktné šošovky. Paradoxne polarizačné slnečné dioptrické okuliare vychádzajú  drahšie  ako originál Ray-Ban. 

Slnečné okuliare nie sú len o image 

Netreba zabúdať, že slnečné okuliare, či s dioptriami alebo bez slúžia v prvom rade na ochranu našich očí. Čínskym, či stánkovým okuliarom by som sa rozhodne vyhýbal.