Škola v prírode – pustiť dieťa alebo nie?

Škola v prírode
Škola v prírode – kedy je pre dieťa vhodná?

Škola v prírode bola ešte pred niekoľkými rokmi úplnou samozrejmosťou a nikto ani len nepremýšľal nad tým, či dieťa do školy v prírode pustiť alebo nie (a to dokonca v tých časoch trvala oveľa dlhšie ako dnes – niekedy aj dva až tri týždne). Hoci sa ani dnes škola v prírode zo školských osnov nevytratila a stále je povinnou súčasťou vyučovania (len sa trošku skrátila jej dĺžka), čoraz častejšie sa stretávame s problémami a to hlavne na strane rodičov.

Nespočetné množstvo pochybností o tom, či je ich dieťa zrelé a pripravené stráviť niekoľko nocí mimo domova, v úplne inom prostredí a s inými ľuďmi… To sú otázky, ktoré rodičov pred školou v prírode trápia. Ako si teda „otestovať“ pripravenosť dieťaťa na takýto výlet a ako ho na to čo najlepšie pripraviť? O tom si môžete prečítať v našom dnešnom článku.

Kedy je pre deti vhodná škola v prírode?

Ťažko určiť, v ktorom veku je škola v prírode pre deti vhodná. Niekedy ju organizujú už materské školy, inokedy sa s ňou po prvý krát stretnete až na prvom stupni základnej školy. Za optimálny vek pre prvú takúto skúsenosť sa väčšinou považuje 6 rokov.

Avšak, niektoré deti sú už odmalička vedené k tomu, že pravidelne prespávajú mimo domu – napr. u babky, tety či rodinnej známej a sú samostatnejšie aj čo sa týka hygieny a obliekania. V iných prípadoch to však môže byť aj opačne – niekedy dieťa ešte ani v 9tich rokoch nie je pripravené stráviť noc bez svojich rodičov, pretože si to nikdy predtým neskúsilo. A tak zváženie toho, či je ich dieťa dostatočne samostatné na to, aby zvládlo všetko, čo škola v prírode prináša, zostáva predovšetkým na rodičoch.

Ako deti na školu v prírode pripraviť?

škola-v-prírode
Škola v prírode – pripravte na ňu dieťa!

Čo však môžete pre svoje deti urobiť predtým než ich do školy v prírode vypravíte? Pomôcť im môže 1 – 2 týždňový nácvik predtým. Môžete sa napr. dohodnúť s rodičmi niektorého z jeho kamarátov, u ktorého by počas tohto týždňa mohlo vaše dieťa prespať aspoň jednu noc či cez víkend. Takisto sa ho pokúste naviesť k tomu, aby si dokázalo samé každý deň vybrať a obliecť čisté veci či aby mu nerobila problém základná hygiena.

Každopádne, ak sa vaše dieťa do školy v prírode teší, nesnažte sa ho prehovoriť a odradiť, aby tam nešlo a to isté platí aj v opačnom prípade – dieťa do školy v prírode nenúťte!