Škola v prírode – pripravte svoje dieťa!

Škola v prírode je jednoznačne hodnotná skúsenosť pre každé dieťa. Pokiaľ sa rodičia rozhodnú, že ich dieťa je dostatočne vyspelé nato, aby tento pobyt zvládlo, môžu mu tento prechod do iného prostredia ešte uľahčiť. Ak si aj myslíte, že je vaše dieťa vyspelé a samostatné, nová skúsenosť s pobytom v škole v prírode môže byť pre neho drastickou zmenou v dennom režime. Preto by ste ho mohli na pobyt pripraviť a „vytrénovať“.

škola v prírode
Škola v prírode vyžaduje samostatnosť vašej ratolesti

Ako to zvládnuť prvý krát v škole v prírode

Kľúčom k zvládnutiu školy v prírode je samostatnosť. Samozrejme závisí od veku dieťaťa, ale pokiaľ na pobyt posielate prváčika alebo druháčika, samostatnosť ešte nemusí byť v tomto veku samozrejmosťou. Mnohé maminky svojim deťom večer alebo ráno chystajú čo si majú obliecť. Nieže by deti nevedeli čo sa ako oblieka a aké kúsky oblečenia potrebujú, v tomto veku im však môže byť jedno, či chodia celý týždeň v tom istom tričku alebo ponožkách. Skúste preto deťom pár týždňov pred pobytom vštepiť vlastnosť samostatného vyberania oblečenia, ktoré potom ešte skontrolujete.

škola v prirode
Škola v prírode, zábava ale aj starosti

Ak máte obavy, že v škole v prírode nebude mať dieťa kto skontrolovať, môžete obliekanie vyriešiť systémom balíčkov, kedy do vrecka vložíte čisté oblečenie na každý deň a dieťa si len vyberie kompletné vrecko.

Ďalším problémom, ktorý môže škola v prírode otvoriť je stravovanie. Dnešné deti sú zvyknuté, že majú na výber zo širokej ponuky jedál a mnohokrát nechcú jesť niečo čo nepoznajú, v prostredí, ktoré nepoznajú. Problémy môžu nastať aj pri zaspávaní dieťaťa v cudzom prostredí. Na toto ho môžete pripraviť pravidelnými stanovačkami, pobytmi na horskej chate alebo prázdninami u babičky.

Príprava je dôležitá

Celkovo by ste mali svoje deti pripraviť na to, že sa musia postarať o seba samy. Skúste prestať svoje dieťa kompletne obsluhovať a pomáhať mu. Nechajte ho nech si zvykne, že sa musí samo umyť, obliecť, postarať sa o svoje veci a urobiť si poriadok. Keď s tým začnete už pár týždňov predtým, než škola v prírode začne, vaše dieťa si na to zvykne a pobyt si užije naplno.