Schody v dome alebo v mezonetovom byte

Schody sú v interiéri domu často podceňované. Berú sa takmer ako samozrejmosť, nutnosť, alebo jednoducho ako prostriedok, ktorý nám pomáha dostať sa na vyššie poschodia domu. Schody v dome však môžu spĺňať aj dekoračný význam. Keďže väčšinou ich nie je možné schovať alebo odložiť, sú veľkou dizajnovou súčasťou každého domu, prípadne mezonetového bytu.

schody v dome
Schody v dome čoraz viac spĺňajú estetickú úlohu.

Aké veľké majú byť schody v dome?

Najpodstatnejšie je určiť si schody v dome podľa veľkosti domu a daného priestoru, v ktorom sa majú nachádzať. Mali by ste hneď na začiatku vedieť, či budú schody v dome rovné, L-kové, točiace sa, stredové alebo rozdelené na dvoje po stranách, so zábradlím alebo bez, plné alebo tzv. vzdušné. Plné schody v dome sú celé pevné, niekedy aj s možným úložným priestorom pod schodiskom. Toto je veľmi praktické pre viacčlenné rodiny, či už na odkladanie obuvi, dáždnikov, detských bicyklov, a pod. Vzdušné schody sú veľmi moderné. Ide o schodisko, kedy je do jednej strany steny akoby nasadené schodisko jeden stupienok za druhým bez toho, aby boli spolu stupienky navzájom spojené. V mezonetových bytoch môžu byť schody pevné alebo tiež sťahovacie. Tento typ schodiska (sťahovacie) nie je taký pevný ako klasický, no je postačujúci pre svoj účel. Výhodou je, že sa takéto schody do domu/bytu dajú schovať, to znamená, že neprekážajú, šetria priestor a prípadne nekazia vzhľad a dizajn celého interiéru v spodnej časti bytu. Nie je však vhodný pre malé deti.

schody v dome
Schody v dome by nemali prekážať a kaziť vzhľad interiéru.

Schody v dome – podľa materiálu

Schody tiež môžu byť volené na základe materiálu, z ktorého sú vyhotovené. Môžu byť železné, drevené, kovové/plechové, plastové či sklenené. Tieto faktory by ste mali zvážiť podľa toho, kto v danom dome býva a kto bude teda tieto schody v dome denne využívať. Drevené klasické schody v dome sú najčastejšou voľbou pre mnohých ľudí. Je to takmer automatická voľba. Avšak napr. točivé schodisko si ľudia zväčša vyberajú železné. Tí, čo chcú vniesť do domu trošku dizajnu, fantázie alebo farby, môžu tak spraviť práve prostredníctvom schodov. Krásne vyniknú tiež schody v dome, ktoré sú nejakým spôsobom osvetlené (malými svietidlami alebo LED pásom), čo je zároveň vynikajúce z bezpečnostného hľadiska. Ak máte zábradlie pri schodisku, to ponúka skvelé možnosti rôznej sezónnej alebo sviatočnej výzdoby.