San Marco – názov značky podľa evanjelistu

Svätý Marek, alebo po taliansky San Marco, bol učeníkom apoštolov Pavla a Petra. Ako autor evanjelia sa aj s ďalšími evanjelistami nalodil na loď do Ríma. Ich loď však stroskotala na malom ostrove v blízkosti benátskej lagúny (mesto vtedy ešte neexistovalo). Podľa legendy mal však Marco na tomto ostrove víziu, v ktorej mu Anjel prorokoval budúcnosť spolu s miestom jeho posledného odpočinku – mesta, ktoré ešte nebolo postavené. Benátky sú aj dodnes považované za umelecké centrum a názov San Marco nesie aj svetoznáma benátska firma.

san marco
Veľkolepá Bazilika San Marko v benátkach

Benátky a Bazilika San Marco

Keď sa však San Marco dostal do Ríma, bol svedkom mučeníckeho skonu svätého Pavla a Petra. Jeho ďalšia púť smerovala do egyptskej Alexandrie, kde založil kresťanskú obec a stal sa biskupom. Miestni zemepáni ho však po nejakom čase uvrhli do väzenia. Po čase zomrel. Jeho nepriatelia chceli jeho telo ešte viac zneuctiť tým, že ho spália, avšak v tej chvíli sa strhla prudká búrka a prinútila katov ukryť sa. Kresťania túto príležitosť využili, vzali jeho telo a pochovali ho v chráme.

Verilo sa však, že jeho pozostatky predstavujú ochranné sily pred pohromami a nebezpečenstvom. Preto benátsky dóža v roku 827 poslal do Alexandrie dvoch kupcov, ktorí pozostatky Svätého Marka ukradli a previezli do Benátok. O niekoľko rokov neskôr sa začala výstavba chrámu, kde mali byť položené jeho pozostatky.

Od roku 1094 sa táto relikvia nachádza v Bazilike Sv. Mareka v Benátkach. Bazilika je postavená v byzantskom slohu.

san marco
Firma San Marco sa špecializuje na vývoj a výrobu dekoratívnych omietok ako je napr. benátsky štuk

Talianska značka San Marco

Príbeh talianskej značky sa začal písať roku 1937, keď jej zakladateľ Cavalier Pietro Tamburini opustil mliekarenskú farmu a začal dekoratívnym maliarom a remeselníkom predávať biele a farebné prášky. Tie sa používali na slávne benátske štuky pri zdobení benátskych palácov. Pán Tamburini si uctil svoj pôvod tým, že nazval svoju firmu po spomínanom svätcovi.

Postupne sa firma Colorificio SAN MARCO spa stala jedným z najvýznamnejších výrobcov farieb a lakov z Talianska. Špecializuje sa predovšetkým na vývoj a výrobu dekoratívnych omietok a farieb na steny v interiéroch aj v exteriéroch. Pôsobí aj na Slovensku, kde ponúka široký výber farieb a lakov.