Samopal vz 58 – legendárna zbraň, ktorá žije dodnes

Keď sa povie výrobok vyvinutý v roku 1958, každý si predstaví niečo, čo môže iba ťažko spĺňať aktuálne štandardy. Avšak nemusí to byť vždy pravdou. Jasnou ukážkou výnimky, ktorá potvrdzuje pravidlo, je aj samopal vz 58. Táto, dnes už legendárna zbraň, má za sebou dlhú históriu služby v armádach vo viacerých krajinách. Dodnes sa však ešte do výsluhového dôchodku nechystá.

Ako vznikol legendárny samopal vz 58

samopal vz 58

Začiatkom päťdesiatych rokov 20. storočia bol na požiadavku Československej ľudovej armády spustený projekt na vyvinutie útočnej pušky pre potreby armády. Keďže v danom období sa ešte termín útočná puška nepoužíval, označovala sa zbraň ako samopal.

Požiadavkou armády bola zbraň, ktorá by mala primeraný spätný ráz, nižšiu hmotnosť, umožňovala streľbu v dávkach a dostatočne dlhý účinný dostrel. Cieľom bolo nahradiť viacero používaných zbraní v armáde za jednu univerzálnejšiu.

Ako víťazný sa ukázal návrh Jiřího Čermáka. Tento návrh vychádzal z konštrukcie zbraní Sturmgewehr 44 a AK 47. Avšak treba pripomenúť, že hoci sa samopal vz 58 podobá vzhľadom na AK 47, jedná sa iba o vonkajší tvar. Samopal vz 58 používa jedinečný vnútorný mechanizmus. A súčasne je aj samopal vz 58 ľahší a rozmerovo menší ako AK 47. Treba však priznať, že obsahuje viac súčiastok ako legendárna sovietska zbraň.

Využitie po celom svete

samopal vz 58Aj keď táto útočná puška vznikla v bývalom Československu pre potrebu tunajšej armády, bola a stále je využívaná po celom svete. Jej rozšírenie bolo hlavne v bývalom sovietskom bloku, kde bola ako lacnejšia, hoci rovnako odolná, alternatíva k všeobecne známej zbrani AK 47.

Kvalitu tejto zbrane dokazuje aj súčasné využívanie tejto pušky armádami Slovenskej a Českej republiky. Ďalej je dodnes využívaná aj špeciálnymi jednotkami indickej armády. Samopal vzor 58 je ešte dodnes využívaný v armádach Indonézie, Angoly, Lýbie a mnohých ďalších krajín.

Pokiaľ si aj civilná osoba chce zaobstarať túto legendárnu zbraň, je tu aj táto možnosť. Vďaka veľkému rozšíreniu sa stal obľúbený aj expanzný model samopalu vz 58. Takže pokiaľ ste už dovŕšili 18 rokov, môžete si expanzný samopal vz 58 jednoducho zakúpiť. Či už za cieľom oživenia spomienok na povinnú vojenskú službu, alebo iba pre vlastnú radosť.