Rozkladací jedálenský stôl – aby sa zišla spolu celá rodina

Jedálenský stôl nie je iba súčasťou interiérového vybavenia vašej domácnosti. Od nepamäti tvoril jej srdce, miesto, kde sa pri jedle stretávala rodina a priatelia. Odohrávajú sa pri ňom oslavy, posedenia, ako aj každodenné stolovanie. V priestore je často dominantný, preto by mal ladiť s ostatným nábytkom. Pri samotnej kúpe by sme najradšej volili ten najväčší jedálenský stôl, pretože na prípadné rodinné oslavy vždy potrebujete extra miesta na sedenie. Často sa ale stáva, že nemáme k dispozícii toľko miesta, ako by sme si želali a musíme hľadať iné alternatívy. Skvelým kompromisom je rozkladací jedálenský stôl, ktorý počas bežných dní necháte zložený v jeho menšej forme a rozložiť ho môžete kedykoľvek to bude potrebné.

jedálenský stôl
Rozkladací jedálenský stôl môže byť aj takýto moderný a štýlový

Dosť miesta pre všetkých

Pýtate sa, ako správne určiť veľkosť jedálenského stola, aby bolo dosť miesta pre členov rodiny aj návštevu? Nie je to žiadna veda! Spočítajte členov rodiny, ktorí budú k stolu denne sadať a k tomu prirátajte extra osoby, ktoré zvyknete usádzať za stolom cez sviatky či oslavy. Na jednu osobu by ste mali rátať s miestom alebo teda šírkou asi 65 – 70 cm. Najbežnejší rozkladací jedálenský stôl je ten, ktorý sa ťahom rozdelí na dve časti a doprostred vzniknutého priestoru sa vkladá tretia platňa. Tým sa vlastne jedálenská plocha zväčší. Doska, ktorá stôl zväčšuje (tá tretia časť), je najčastejšie uložená pod jedálenskou plochou stola. Vďaka novým technológiám je už dnes možné rozložiť stôl zo 160 cm až na 3 metre. Dokonca sa dajú rozložiť aj niektoré jedálenské stoly z masívu, čo kedysi nebolo možné. Jedálenská plocha sa zväčšuje pomocou dvoch dosiek, ktoré sa upevňujú po okrajoch stola. V praxi to vyzerá asi tak, že pripevníte dosku šírky 40 cm na ľavý aj pravý okraj jedálenskej plochy a tým získate 80 cm plochy k dobru.

jedálenský stôl
Jednoduchá a veľmi praktická pomôcka do každej jedálne

Rozkladací jedálenský stôl je investícia

Pri kúpe takéhoto nábytku treba mať na rozume, že jedálenský stôl nekupujete na dva či tri roky a treba rátať s tým, že kvalita sa odzrkadlí aj na cene. Na niektorých veciach sa proste neoplatí šetriť. Rozkladací jedálenský stôl si môžete vybrať v rôznych materiáloch – prírodných aj umelých. Ak nechcete experimentovať, zvoľte štandardnú kvalitu z masívneho dreva. Taký jedálenský stôl vám vydrží dlhé roky a pôsobí príjemným rodinným dojmom. Okrem toho drevené stoly sa aj ľahko udržujú – jednoducho sa čistia a po rokoch sa dá vrchná doska pekne vybrúsiť, naolejovať a vy máte čisto nový stôl!