Rastlinné mlieko namiesto kravského

Dali ste sa na zdravšiu stravu a pravidelne športujete, aby ste získali vysnívanú postavu? Alebo vám lekár nedávno zistil intoleranciu laktózy? Teraz si musíte zvykať na život bez mliečnych výrobkov.  Alebo možno len chcete žiť zdravo… Preto hľadáte potraviny, ktoré váš organizmus zbytočne nezaťažujú. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, cieľ máte spoločný. Určite ste už preto počuli o rastlinných mliekach. Sú vhodnou alternatívou kravského mlieka a obsahujú množstvo užitočných minerálov a vitamínov. Najpoužívanejšie rastlinné mlieko je kokosové, mandľové a ryžové. Avšak vyberať si môžete z ďaleko širšej ponuky. Je tu napríklad ovsené mlieko, makové, sójové, konopné, pohánkové, gaštanové či rastlinné mlieko z rôznych orieškov.

rastilnné mlieko
Počuli ste už o tekvicovom mlieku?

Rastlinné mlieko aj pre alergikov

Každé rastlinné mlieko obsahuje množstvo vitamínov, preto sa nemusíte báť, že nebude vhodnou náhradou toho kravského – ideálne je však striedať viacero druhov rastlinných mliek, vďaka čomu sa dostanete ku všetkým dôležitým látkam. Hlavný benefit rastlinného mlieka spočíva v alergénoch ako napríklad laktóza, kazeín či cholesterol, pretože rastlinné mlieko ich neobsahuje, takže ho môže konzumovať každý. A hoci sú rastlinné mlieka drahšie než bežné kravské, do ničoho sa neoplatí investovať viac než do zdravia vás a vašej rodiny. Navyše rastlinné mlieko si môžete ľahko vyrobiť aj doma, čím získate tú najzdravšiu formu mlieka a budete tak vedieť o každej jednej zložke, ktorá v ňom je.

rastilnné mlieko
Výroba domáceho mlieka nie je žiadna veda 🙂

Rastlinné mlieko – domáca výroba

Výrobcovia rastlinných mliek však častokrát ťažia zo súčasného trendu nekonzumovania živočísneho mlieka a predávajú svoje výrobky prehnane draho. Navyše bývajú častokrát obohatené o vitamíny a minerály alebo sú dochucované, aromatizované či konzervované, čo nemusí každému vyhovovať. Chutné rastlinné mlieko si môžete vyrobiť sami doma za zlomok jeho predajnej ceny a navyše budete mať radosť, že ste vytvorili niečo zdravé. Na internete nájdete množstvo jednoduchých receptov. Väčšinou len namočíte danú surovinu na pár hodín do vody, zmixujete, precedíte a na záver môžete pridať aj trochu sladidla, napríklad med, stéviu či javorový sirup pre lepšiu chuť.